W żukowskiej gminie powstają przystanie kajakowe

piątek, 12 października 2018 r., 11:47
fot. Longina Templin

W ramach Pomorskich Szlaków Kajakowych powstaną trzy obiekty na terenie żukowskiej gminy - przystań kajakowa w Żukowie i Borkowie oraz przenoska w Lniskach. Główna przystań kajakowa znajdować się będzie w centrum Żukowa nad Radunią pomiędzy ul. 3 Maja i Kościerską. Zadanie to obejmuje także wykonanie infrastruktury wokół tej przystani, czyli drogi dojazdowe, dojścia piesze, parking, piaszczyste boisko do siatkówki oraz plac zabaw.

- Ponadto planowana jest infrastruktura związana z kajakami, czyli miejsce, które umożliwi przypłynięcie kajakiem do brzegu i wyciągniecie go z wody w wygodny sposób. Ci, którzy nie skończą tam spływu, mogą kajak przenieść poprzez elektrownię wodną do dolnej części Raduni i dopłynąć do Lnisk, gdzie będzie przenoska. Stąd można kontynuować dalszą podróż - wyjaśnił Wiesław Pałka, koordynator referatu inwestycji w żukowskim urzędzie.

Ulicę 3 Maja i Kościerską łączy stara droga, częściowo szutrowa, a częściowo wybrukowana. Przed laty służyła ona do transportu konnego. Przylega ona bezpośrednio do miejscowego cmentarza. W planach jest wykonanie bezproblemowego połączenia. Ma on być przydatny zarówno dla uczestników spływów, jak i osób, które odwiedzają cmentarz. To zadanie prawdopodobnie zostanie wykonane albo pod koniec tego roku bądź na początku przyszłego.

Przystań kajakowa w Żukowie będzie kosztowała 1 mln 300 tys. złotych brutto, w Borkowie około pół mln złotych, a przenoska w Lniskach 411 tys. złotych.

- Przetarg był jeden podzielony na trzy części. Przystań w Żukowie wykonuje firma Usługi Ogólno - Budowlane Andrzej Dzienisz. Pozostałe dwie inwestycje w Lniskach i w Borkowie wykonuje firma PRIM z Gdańska - dodał nasz rozmówca.

Realizacja prac budowlanych związanych z przenoską w Lniskach ma potrwać do 31 października br. Przystań w Żukowie powinna zakończyć się 13 listopada br., a budowa przystani w Borkowie potrwa do 30 listopada br.

- Przedsięwzięcie jest finansowane ze środków Konwersji Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Całe zadanie, które obejmuje kilka gmin naszego województwa, realizowane jest pn. Pomorskie Szlaki Kajakowe - Szlakiem Raduni. Udział w tym projekcie biorą gminy znajdujące się na szlaku Raduni - uzupełnił insp. Wiesław Pałka.

L.T.

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.