Ochotnicy doposażeni w kolejny sprzęt z funduszy unijnych

piątek, 12 października 2018 r., 16:45
fot. MD-Z

Dwadzieścia jeden nowoczesnych, elektronicznych syren alarmowych, sześć motopomp i piętnaście agregatów prądotwórczych - to sprzęt, w który doposażono jednostki OSP i komendę PSP w Kartuzach dzięki funduszom unijnym. W czwartek w Szymbarku wart blisko dwa miliony złotych projekt został oficjalnie podsumowany.

- Główny cel tego przedsięwzięcia był taki żeby jednostki KSRG w powiecie kartuskim osiągnęły kolejny poziom wyposażenia. Taki, który umożliwia w strażnicach w automatyce zapewnienie zasilania w energię elektryczną - mówił Edmund Kwidziński, dyrektor wykonawczy Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP.

Projekt realizowany był ze środków unijnych, a nadzorowało go starostwo powiatowe w Kartuzach.

- Geneza tego przedsięwzięcia była podyktowana konkursem ogłoszonym przez urząd marszałkowski na wsparcie krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego. Głównie dotyczyło to zagrożenia przeciwpowodziowego i suszą - mówił Mateusz Szulc, dyrektor Wydziału Strategii i Rozwoju w Starostwie Powiatowym.

Starostwo powiatowe w Kartuzach złożyło projekt o pozyskanie wsparcia w grudniu 2016 roku. W czerwcu okazało się, że otrzyma on dofinansowanie. Umowę podpisano w 18 sierpnia 2017 roku.

- Podpisano ją niemal dokładnie tydzień po pamiętnej nocy z 11 na 12 sierpnia. Gdybyśmy wcześniej przystąpili do jego realizacji być może wyglądałby trochę inaczej. Gdybyśmy byli w stanie go stworzyć i zaprojektować to potrzeby powstałe po nawałnicy zupełnie inaczej to przedsięwzięcie by kształtowały - wyjaśniał.

W ramach projektu wsparcie otrzymały 23 jednostki OSP i komenda PSP w Kartuzach.

- Jednostki otrzymały sprzęt, który umożliwia wzmocnienie odporności powiatu na zagrożenia naturalne, w szczególności susze, powodzie oraz gwałtowne nawałnice. Wsparcie było skierowane tylko do tych jednostek, które są w krajowym systemie - mówił Mateusz Szulc.

W ramach przedsięwzięcia zakupiono 21 nowoczesnych, elektronicznych syren alarmowych.

- Mają one możliwość nie tylko nadawania sygnałów, ale również komunikatów głosowych. Mogą odtworzyć każdy plik audio, który zostanie zaprogramowany, a także bezpośrednie komunikaty głosowe czy to z poziomu strażnicy OSP czy z poziomu centrum powiatowego czy wojewódzkiego - informował.

Prócz syren zakupiono też sześć motopomp, 15 agregatów prądotwórczych, w tym jeden o większej mocy zamontowany w komendzie PSP w Kartuzach, dziewięć stacji pogodowych, wysokiej klasy, które mają możliwość zarówno odczytywania bieżących warunków atmosferycznych takich jak ciśnienie, opady, siła wiatru jak również prognozowania - mogą przewidywać nadchodzące zmiany aury.

Projekt kosztował blisko dwa miliony złotych, dofinansowanie ze środków unijnych wyniosło 85 proc., czyli 1.694.000 zł, około 300 tysięcy pokryły w różnym stopniu poszczególne gminy, a 14 tys. pochodzi z budżetu powiatu.

- Bardzo dziękuję za zaangażowanie Edmundowi Kwidzińskiemu, który od początku był dobrym duchem i pomysłodawcą tego przedsięwzięcia. Zorganizował i przekazał wszystkie informacje dotyczące potrzeb poszczególnych OSP - zaznaczył Mateusz Szulc.

- Dziękuję wszystkim druhom, którzy podczas całego przedsięwzięcia byli, pilnowali dostaw, montaży. Nie było to łatwe. Dziękuję za zrozumienie i za to, że zadbaliście, by sprzęt działał odpowiednio - dodał.

MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.