Jest zielone światło dla kąpieliska w Sulęczynie

niedziela, 14 października 2018 r., 10:53
fot. AL

Choć Sulęczyno uznawane jest za gminę turystyczną, obecnie nie może pochwalić się własnym kąpieliskiem. W najbliższych latach ma się to jednak zmienić. Nadleśnictwo Lipusz wyraziło zgodę na wyłączenie terenów leśnych pod kąpielisko nad jeziorem Węgorzyno, a co więcej zamierza także odbudować zniszczoną wskutek nawałnicy ścieżkę przyrodniczą prowadzącą wzdłuż tego akwenu.

O kąpielisku gminnym w Sulęczynie mówi się od dawna. Samorząd nie posiadał jednak terenu, by urządzić na nim plażę z prawdziwego zdarzenia wraz z potrzebną infrastrukturą. Uchwalony pod koniec czerwca plan zagospodarowania przestrzennego terenu nad jeziorem Węgorzyno ma to zmienić. Zielone światło na utworzenie kąpieliska dał też właściciel terenu - Nadleśnictwo Lipusz.

- Z naszej strony nie ma żadnego sprzeciwu, by nad jeziorem Węgorzyno utworzono kąpielisko. Powstał plan zagospodarowania przestrzennego, do którego zgłosiliśmy swoje uwagi i zostały one zaakceptowane. Teraz więc wszystko leży po stronie gminy Sulęczyno - przyznaje Arkadiusz Bronk, zastępca Nadleśniczego Nadleśnictwa Lipusz.

- Tereny, na których ma powstać kąpielisko, wymagają wyłączenia z produkcji leśnej. Gmina Sulęczyno będzie musiała zapłacić jednorazowe odszkodowanie za przedwczesny wyrąb drzew oraz przez dziesięć lat płacić raty, których wysokość będzie wyliczona zgodnie z obowiązującymi przepisami - zaznacza.

Jak dodaje, wysokość odszkodowania zależy od kilku czynników, a naliczane jest ono przez dyrekcję regionalną. Rada Gminy będzie musiała podjąć też decyzję, czy zamierza wykupić teren pod kąpielisko czy go dzierżawić.

- Rozmowy w sprawie powstania kąpieliska są tak daleko posunięte, że możemy być pewni, że ono powstanie. Trzeba jednak zrobić wszystko, aby powstało ono czym prędzej - mówi Arkadiusz Bronk.

To jednak nie jedyne zmiany jakie czekają rejon jeziora Węgorzyno w Sulęczynie. Nadleśnictwo Lipusz przymierza się do odbudowy ścieżki przyrodniczej biegnącej brzegiem akwenu, a zniszczonej wskutek ubiegłorocznej nawałnicy.

- Otwarcie ścieżki przyrodniczej, która była wspólną inwestycją nadleśnictwa i gminy Sulęczyno, miało miejsce w 2004 roku. Niestety została ona zniszczona wskutek ubiegłorocznej nawałnicy. Żywioł zniszczył infrastrukturę, w niektórych miejscach całkowicie, w innych częściowo. Uprzątnęliśmy ten teren tak, aby mieszkańcy mogli jak najszybciej z niego ponownie korzystać. Ścieżka wymaga jednak całkowitej odbudowy i do tego właśnie się przymierzamy - podkreśla zastępca Nadleśniczego Nadleśnictwa Lipusz.

- W 2019 roku będziemy przystępować do planu przebiegu i sposobu zagospodarowania ścieżki. Jako mieszkaniec tej gminy i tej miejscowości widzę, że mieszkańcy chętnie korzystają z tejże ścieżki. Tym bardziej zależy mi, aby inwestycja była kontynuowana i by połączyć ją z planowanym kąpieliskiem. Jako nadleśnictwo zależy nam, aby mieszkańcy mogli korzystać z dobra, jakim jest las. Bardziej korzystnym dla nas jest jednak ukierunkowanie ruchu turystycznego w miejsca przez nas zorganizowane. Dlatego tak w naszym interesie jest wskazywanie i przygotowywanie takich miejsc, z których może każdy korzystać i w których można poczuć ten las od środka - podsumowuje Arkadiusz Bronk.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.