W Kartuzach powstaje grób dzieci nienarodzonych. W sobotę szczególne nabożeństwo

poniedziałek, 15 października 2018 r., 20:55
fot. MD-Z

15 października w Kościele Katolickim to Dzień Dziecka Utraconego. To szczególna data dla tych, których dotknęła tragedia związana z utratą dziecka w trakcie ciąży. Kartuscy księża z myślą o tych rodzicach wyszli z wyjątkową inicjatywą. Na cmentarzu w Bilowie w Kartuzach powstaje grób i pomnik dzieci utraconych. Tam Ci, którzy ponieśli stratę we wczesnym i późniejszym etapie ciąży będą mogli pomodlić się i zapalić znicz. W sobotę w kościele św. Wojciecha odprawione zostanie nabożeństwo w tej intencji, a na cmentarzu odbędzie się symboliczny pochówek.

Dzień Dziecka Utraconego dedykowany jest rodzicom, którzy doświadczyli straty dziecka nienarodzonego. W sobotę w Kartuzach odbędzie się nabożeństwo żałobne dla tych, którzy przeżyli tego typu stratę. Na cmentarzu w Bilowie powstanie pomnik i grobowiec dla dzieci martwo urodzonych, które nie miały pogrzebu. Ich szczątki zgodnie z przepisami przechowywane są w szpitalu w Kartuzach. W sobotę zostaną złożone we wspólnej mogile.

- Śmierć każdego dziecka, zwłaszcza, jeśli jest ono pierwsze, jest ogromnym przeżyciem dla rodziców, niezależnie od tego ile ciąża trwała. Ci rodzice mogą potrzebować wsparcia i takiego psychologicznego i duchowego, poświęcenia czasu, uwagi, rozmowy. Żeby spokojnie przeżyć swoją stratę, przejść żałobę potrzebują miejsca, gdzie mogą pójść zapalić znicz, zostawić kwiaty, pomodlić się - mówi ks. Marek Trybowski, proboszcz parafii św. Wojciecha w Kartuzach.

- W niektórych miastach już powstały specjalne grobowce dla dzieci utraconych. Jako proboszczowie Kartuz również postanowiliśmy się zaangażować w tę ideę. Zorganizowaliśmy pomnik na cmentarzu w Bilowie - dodaje.

Przypadający w poniedziałek Dzień Dziecka Utraconego dał też okazję, by zorganizować nabożeństwo żałobne dla rodziców, którzy utracili swoje nienarodzone dzieci.

- Żeby umożliwić szerszy udział w tym nabożeństwie, przenieśliśmy je z poniedziałku na sobotę, dzień wolny. Najpierw odbędzie się msza święta, a po niej wszyscy udamy na cmentarz na Bilowo.

We wspólnym grobowcu złożone zostaną szczątki, które w ostatnich latach przechowywano w Powiatowym Centrum Zdrowia w Kartuzach.

- Zapraszamy każdego, kto przeżył traumę utraty dziecka niezależnie od tego, kiedy i w jakim momencie. Jeśli ktoś potrzebuje miejsca, w którym mógłby się pomodlić, zapalić znicz, wspomnieć swoje dziecko, będzie ono właśnie na Bilowie - dodał kapłan.

Na nabożeństwo może przyjść każdy, kto stracił dziecko przed narodzeniem nawet w bardzo wczesnym etapie i czuje taką potrzebę. Nabożeństwo odbędzie się w sobotę, 20 października o godz. 10. Po niej na cmentarzu w Bilowie poświęcony zostanie pomnik, a do grobowca złożone zostaną zwłoki dzieci, które zmarły przed narodzinami. Jak zapowiada ks. Trybowski, w parafii św. Wojciecha co jakiś czas będą odbywały się nabożeństwa dla rodziców, którzy będą czuli taką potrzebę.

MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.