Szkoła Podstawowa w Chmielnie świętowała 200-lecia swojego istnienia

poniedziałek, 15 października 2018 r., 21:03
fot. MD-Z

Poniedziałek był wyjątkowym dniem dla społeczności Szkoły Podstawowej im. mjra Henryka Sucharskiego w Chmielnie. Tego dnia placówka świętowała jubileusz 200-lecia swojego istnienia. Z tej okazji w szkole odbyła się uroczysta akademia, jubileusz był okazją do wspomnień i podsumowań.

Chmieleńska szkoła podstawowa jest jedną z niewielu w powiecie, które mogą poszczycić się tak długą, udokumentowaną historią. Ze szkolnych archiwów wynika, że elementarna szkoła ludowa istniała w Chmielnie od 1818 roku.

Jubileuszowe obchody rozpoczęto od mszy św. w kościele pw. Apostołów Piotra i Pawła w Chmielnie. Po niej uczniowie, nauczyciele i zaproszeni goście przemaszerowali do szkoły. Na uroczystości przybyli m.in. posłowie na Sejm RP - Dorota Arciszewska-Mielewczyk, Stanisław Lamczyk, prof. Edmund Wittbrodt, prezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, starosta kartuski Janina Kwiecień, dyrektorzy zaprzyjaźnionych szkół, w tym z partnerskiej placówki w niemieckim Hamminkeln, a także przedstawiciele władz gminy Chmielno oraz absolwenci i emerytowani pracownicy szkoły.

Gości powitali dyrektor Witold Maćków oraz wójt Jerzy Grzegorzewski. Historię szkoły przybliżyła zebranym jej absolwentka i wieloletnia dyrektor Krystyna Krynicka.

- Szkoła w Chmielnie należała i należy do tych, które na tle innych zawsze wyróżniały się w pozytywnym tego słowa znaczeniu. W 1990 roku była pierwszą placówką w powiecie, która posiadała własną pracownię komputerową. W latach 90. nawiązała partnerskie stosunki z niemiecką szkołą w Hamminkeln, co dało początek trwającej do dziś wymianie młodzieży. Dobrego imienia szkole przysparzali zawsze jej uczniowie. Wśród nich mamy laureatów konkursów przedmiotowych, są zwycięzcy różnych zawodów sportowych w przeróżnych dyscyplinach sportowych, mistrzowie nie tylko województwa, ale też odnoszący sukcesy na szczeblu krajowym, są laureaci rozlicznych konkursów plastycznych, muzycznych - mówiła Krystyna Krynicka.

Goście nie szczędzili słów uznania, gratulacji, ale też dzielili się z młodzieżą cennymi radami.

- 200 lat to szmat czasu. To osiem pokoleń, które tu żyły, kochały, roniły łzy. Mamy tę świadomość, że jesteśmy mgnieniem w sztafecie pokoleń, które wzbogacały tę ziemię, czyniły ją bardziej przyjazną dla człowieka, stanowiły o jej wyjątkowości. Wierzę, że wy również, a słowa te kieruję szczególnie do młodzieży, dołożycie swoją cegiełkę do tej wielkiej budowli, jaką jest nasz wspólny dom - kaszubszczyzna i szerzej nasza wspólna matka Rzeczpospolita - mówiła posłanka Dorota Arciszewska-Mielewczyk.

Posłanka odniosła się też do postaci patrona szkoły.

- Szkoła nosi zaszczytne imię majora Henryka Sucharskiego, bohaterskiego dowódcy obrony Westerplatte. Westerplatte miało się bronić 12 godzin, broniło się siedemdni. Często, zwłaszcza ostatnio historycy prowadzą dyskusje, czy należało bronić się siedem dni czy też należało walczyć do ostatniej kropli krwi. Major Sucharski był człowiekiem patrzącym w szerszej perspektywie i widział świat po wojnie. Miał świadomość, że Polska będzie potrzebowała ludzi, do jej odbudowy. W bliskiej perspektywie widział ból, cierpienie i łzy swoich żołnierzy. Powierzone zadanie wykonał z nawiązką, nie mógł ulżyć rannym żołnierzom, a chciał ocalić dla Rzeczpospolitej cały garnizon. I podjął, jak sądzę, jedną z najtrudniejszych decyzji w swoim życiu - złożył honorowo kapitulację. Uważam, że to postanowienie było mu ciężarem do końca życia, ale sądzę, że postąpił słusznie, bo nie tylko ulżył cierpieniom własnych żołnierzy, ale otarł łzy matkom, żonom, siostrom - mówiła posłanka.

Z kart historii...

W 1818 roku do szkoły uczęszczały dzieci z Chmielna, Lampy, Zawór, Łapalic, Kożyczkowa i Garcza. 1 października 1920 roku w szkolnej kronice pojawił się pierwszy polski zapis. Trzyklasowa szkoła znalazła się pod polską administrację, jej kierownikiem został wówczas nauczyciel Żmudziński, dwa lata później funkcję tę przejął Bernard Grzędzicki. Sprawował ją do wybuchu II wojny światowej. W jej trakcie, gdy Chmielno pod okupacją hitlerowską, kierownikiem szkoły był Niedergesaess. Za jego sprawą zniszczono dokumenty szkolne z lat 30. i czasów wojny. 17 maja 1945 roku rozpoczęły się pierwsze po wojnie lekcje w polskiej szkole. Trwały do 15 lipca. 1 września naukę w w pierwszje klasie podzielonej na cztery komplety rozpoczęło 179 uczniów. Uczyły się w niej dzieci z niepełnych szkół w Zaworach, Kożyczkowie i Garczu. W 1968 roku, podczas obchodów 150-lecia szkole nadano sztandar i imię mjra Henryka Sucharskiego. 1 września 1997 roku oddano do użytku nowe skrzydło szkoły. Pięć lat później halę sportową.W 1984 roku dyrektorem chmieleńskiej szkoły została Krystyna Krynicka. Funkcję tę pełniła przez 25 lat. Po niej stanowisko dyrektora objął Witold Maćków. Sprawuje ją do dziś.

Warto dodać, że tydzień przed obchodami oficjalnymi szkołę odwiedził Donald Tusk, były premier Polski, a obecnie Przewodniczący Rady Europejskiej. Relację z wizyty można znaleźć tutaj.

MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.