Bezpłatne szczepienia dla seniorów w wieku 65+ w powiecie kartuskim

czwartek, 18 października 2018 r., 09:46
Zdjęcie ilustracyjne Zdjęcie ilustracyjne fot. internet/www.pixabay.com

Mieszkańcy powiatu kartuskiego, którzy ukończyli 65 lat mogą skorzystać z bezpłatnych szczepień przeciw pneumokokom. Do końca roku zaszczepić może się w Kartuzach łącznie 106 osób. Akcja odbywa się w ramach programu realizowanego przez Starostwo Powiatowe w Kartuzach we współpracy z Urzędem Marszałkowskim w Gdańsku.

Zgodnie z danymi opublikowanymi przez Starostwo Powiatowe w Kartuzach, pneumokoki są najczęstszą przyczyną zachorowalności i umieralności na świecie powodując około 3,5 mln zgonów rocznie, z czego milion z powodu zapalenia płuc.

W przypadku dorosłych na zakażenie pneumokokami najbardziej narażona jest grupa osób po 65 roku życia, które mają deficyty odporności oraz cierpią na choroby przewlekłe takie jak cukrzyca, choroby sercowo-naczyniowe, choroby układu oddechowego, w tym astma lub zaburzenia immunologiczne.

Pneumokoki, to bakterie, które są najczęstszą przyczyną pozaszpitalnych, bakteryjnych zakażeń układu oddechowego takich jak - zapalenie ucha środkowego, zapalenie zatok oraz zaostrzone przewlekłe zapalenia oskrzeli czy zapalenie płuc.

Najcięższą postacią zakażenia pneumokowego jest tzw. inwazyjna choroba pneumokokowa, która może obejmować zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, sepsa (posocznica) i zapalenie płuc z bakteriemią. Pneumokoki mogą również wywoływać zapalenie spojówek, zapalenie otrzewnej oraz zapalenie stawów.

- Zakażenia wywołane przez pneumokoki mogą mieć szczególnie ciężki przebieg u osób powyżej 65 roku życia. Liczne dowody naukowe wskazują, ze zgonom wywołanym przez pneumokoki można skutecznie zapobiegać poprzez szczepienia - informuje starostwo.

Dzięki "Regionalnemu Programu Polityki Zdrowotnej - szczepień przeciw pneumokokom dla osób 65 + z grupy ryzyka", który jest finansowany z budżetu samorządu województwa pomorskiego i powiatu kartuskiego w tym roku 106 mieszkańców powiatu kartuskiego może skorzystać z bezpłatnych szczepień przeciw pneumokokom.

Szczepienia mogą wykonać osoby, które ukończyły 65 lat, są zameldowane na terenie powiatu kartuskiego i nie były szczepione szczepionką przeciwko pneumokokom oraz są leczone z powodu chorób układu oddechowego z grupy J40-J47 (m.in. przewlekłego nieżytu oskrzeli czy dychawicy oskrzelowej).

Szczepienia są wykonywane w Niepublicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej nr 1 - Krystyna Mach przy ul. Jeziornej 11 w Kartuzach. Rejestracja jest czynna od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-18.00. Zarejestrować można się osobiście lub telefonicznie pod nr tel. 58 685-34-26/27.

MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.