Żukowo. Warto ze sobą rozmawiać. Nietypowa lekcja mediacji

czwartek, 18 października 2018 r., 16:52
fot. Longina Templin

Szkoła Podstawowa nr 2 im. Jana Heweliusza po raz pierwszy uczestniczyła w Tygodniu Mediacji, który trwa od 15 do 19 października. Udział wzięli uczniowie klas siódmych, ósmych i ostatni rocznik gimnazjalistów oraz klasy mundurowe ZSZiO w Żukowie. Młodzież miała okazję przyjrzeć się mediacji rówieśniczej, na czym ona polega i jakie wynikają z niej korzyści.

Spotkanie rozpoczęto od pokazu skróconej wersji symulowanej mediacji. W przygotowanej scence brała udział czwórka uczniów z Gdańska - Lena Stryjek, Silvio Żerebiec, Mario Żerebiec i Hanna Nowak. Dzięki nim żukowscy uczniowie dowiedzieli się, co takiego robią mediatorzy. Jak wygląda sytuacja, w której dwie osoby mające między sobą konflikt, zdecydowały się wziąć udział w mediacji.

- Przyjechaliśmy pokazać wam naszą codzienną pracę. Przed wami są mediatorzy rówieśniczy. Uczniowie posiadający taki tytuł, mogą pomagać w rozwiązywaniu konfliktów innym uczniom. Każda mediacja zaczyna się od kameralnych spotkań indywidualnych. Sztuka prowadzenia mediacji to jest takie zadawanie pytań, żeby rozwiązanie znalazły strony - poinformowała Katarzyna Stryjek, prezes Polskiego Centrum Mediacji oddział Trójmiasto.

Spór polegał na tym, że Mario podejrzewał swoją dziewczynę Hanię o "romansowanie" z kolegą. Reakcja była dość gwałtowna. Nie żałował wysokich tonów. Hania określiła jego zachowanie pobiciem werbalnym. Na szczęście oboje dali się namówić na mediacje. Efekt? Mario zdecydował się przeprosić za swoje zachowanie. Wniosek: mediacja się opłaciła.

- Kurs wolontariuszy takich jak my trwa 15 godzin, a dokładnie trzy dni po 5 godzin. Jeżeli uczestniczymy w Letniej Akademii Mediacji wówczas szkolenie rozłożone jest na sześć dni. Wszystkim polecam i zachęcam do brania udziału w takim przedsięwzięciu, bo daje to narzędzie do rozwiązywania konfliktów i radzenia sobie w stresujących sytuacjach, w których trzeba rozpoznać emocje - powiedział nam Silvio Żerebiec.

Mediacja jest polubowną metodą rozwiązywania sporów, która nie jest szeroko znana w polskim społeczeństwie, a jest czymś bardzo dobrym, pozytywnym, ponieważ pomaga rozwiązywać spory stronom konfliktu, de facto bez udziału osób trzecich. Strony same decydują o tym jakie będzie rozwiązanie ich konfliktu. To nie jest rozstrzygniecie tego rozwiązania.

Mediacje odbywają się na zasadach dobrowolności, poufności, bezstronności, neutralności mediatora i akceptowalności oraz na wzajemnym szacunku stron postępowania mediacyjnego.

- Co młodzież powinna zapamiętać z tej mediacji? Przede wszystkim, że dorosłość nie polega na tym, żeby na kogoś huknąć i pokazać kto ma rację i jest silniejszy, ale na tym, żeby umieć ze sobą rozmawiać, słuchać po to, aby rozumieć dlaczego druga strona w ten sposób postąpiła, co nią kierowało, dzięki temu lepiej poznać samego siebie i lepiej funkcjonować w przyszłości w społeczeństwie, lepiej sobie radzić w życiu. Mieć szersze grono przyjaciół - stwierdziła Sławomira Pastuszak - Nicewicz, pomysłodawczyni, koordynatorka i stały mediator sądowy.

Organizatorami byli: Polskie Centrum Mediacji Odział Trójmiasto oraz żukowski OKiS i GOPS.

L.T.

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.