Lokale wyborcze zamknięte - trwa liczenie głosów

niedziela, 21 października 2018 r., 07:15
fot. AL

Dokładnie o godz. 21. lokale wyborcze zostały zamknięte. Komisje wyborcze rozpoczęły już liczenie głosów. Czy na stanowiskach gospodarzy kartuskich samorządów zajdą jakieś zmiany? Których kandydatów na radnych obdarzyli zaufaniem mieszkańcy powiatu kartuskiego? Pierwsze, nieoficjalne wyniki powinny być znane już za kilka godzin.

ZOBACZ WYNIKI WYBORÓW

godz. 21.00

Lokale wyborcze zostały zamknięte. Rozpoczęło się liczenie głosów. Czy na stanowiskach gospodarzy kartuskich samorządów zajdą jakieś zmiany? Których kandydatów na radnych obdarzyli zaufaniem mieszkańcy powiatu kartuskiego? Zachęcamy do śledzenia naszego działu Wybory Samorządowe, gdzie będziemy na bieżąco zamieszczać wyniki głosowania w poszczególnych gminach.

godz. 19.30

Frekwencja na godzinę 17. w powiecie kartuskim wyniosła 45, 2 proc. , przy frekwencji dla Pomorza 42,52 proc. Najwyższą frekwencją nadal może pochwalić się gmina Sulęczyna, tam do godz. 17. lokale wyborcze odwiedziło 54,04 proc. uprawnionych do głosowania. Najmniej wyborców poszło do urn w gminie Przodkowo, gdzie frekwencja wyniosła 40,32 proc. W pozostałych gminach frekwencja przedstawia się następująco: Chmielno - 48,49 proc., 44,63 proc, Sierakowice - 48,81 proc., Somonino 48,66 proc., Stężyca - 42,83 proc., Żukowo - 42,74 proc.

Godz. 15.00

Jak wynika z danych opublikowanych przez PKW, do godziny 12. w powiecie kartuskim głos oddało 16,76 proc. uprawnionych. Najwyższą frekwencję odnotowano w gminie Sulęczyno, gdzie wyniosła 20,1 proc. i gminie Przodkowo - 18.05 proc. Najmniej osób odwiedziło lokale wyborcze w gminie Chmielno - frekwencja wyniosła tu zaledwie 16,14 proc. W pozostałych gminach wynosi ona następująco: Kartuzy - 16,93 proc, Stężyca - 17,04 proc., Sierakowice - 17,7 proc, Somonino 17,21 proc., Żukowo 15,08 proc.

W powszechnym, równym, bezpośrednim i tajnym głosowaniu wybieramy włodarzy gmin, radnych gmin, powiatu i sejmiku wojewódzkiego. W sumie na terenie naszego powiatu do zdobycia są 132 mandaty radnych gminnych. Ubiega się o nie 429 kandydatów. W gminach wiejskich głosowanie już po raz drugi przeprowadzane jest w jednomandatowych okręgach wyborczych.

Zacięta walka trwa także o fotele włodarzy gmin. Tu o osiem miejsc rywalizuje 21 chętnych. Do rady powiatu dostanie się natomiast 25 spośród 166 startujących. Prawo głosu przysługuje natomiast 97.511 mieszkańcom powiatu.

Lokale wyborcze będą otwarte do godziny 21. Chcąc oddać głos, musimy wybrać się do właściwego z uwagi na miejsce zamieszkania lokalu wyborczego zaopatrzeni w dowód osobisty lub inny dokument tożsamości ze zdjęciem i adresem zamieszkania. Po weryfikacji przez komisję wyborczą otrzymamy cztery karty do głosowania.

Tym razem wszystkie karty będą kolory białego, rozróżniać je będą zaznaczone odpowiednimi kolorami nazwiska kandydatów. Na pierwszej, w różowym zaznaczeniem, znajdziemy nazwiska kandydatów na włodarza gminy, czyli wójta bądź burmistrza. Kolejna szara zawierać będzie nazwiska kandydatów do rady gminy/miasta, zaś kolorem żółtym oznaczono listę z chętnymi do sprawowania mandatu w radzie powiatu. Ostatnia karta, z niebieskim kolorem tła, zarezerwowana została dla kandydatów do Sejmiku Województwa Pomorskiego. Na każdej z kart oddajemy tylko jeden głos!

Aby nasz głos był ważny, na każdej z kart należy postawić "krzyżyk" (X) przy nazwisku wybranego kandydata. Linie w kratce konieczne muszą się krzyżować. Z tego też względu wszelkie inne oznaczenia, np. "ptaszki" (V) będą traktowane jako głos nieważny. Po zmianach w kodeksie wyborczym na ważność głosu nie wpływa również dopisanie nazwisk czy numerów list na karcie.

Przypominamy też, że od północy w piątek aż do zakończenia głosowania w niedzielę obowiązuje cisza wyborcza, w związku z czym zabronione jest prowadzenie agitacji wyborczej na rzecz kandydatów i list kandydatów w jakiejkolwiek formie, a także publikowanie sondaży lub wstępnych wyników wyborów. Za podawanie sondaży w czasie ciszy wyborczej grozi kara nawet do 1 mln zł.

Publikacja na forum jakichkolwiek komentarzy mających charakter agitacji wyborczej może zostać uznana za naruszenie przepisów oraz stanowi czyn zagrożony karą grzywny do 5.000 zł. PKW przypomina również, że naruszeniem ciszy wyborczej jest np. opublikowanie na Facebooku zdjęcia kandydata lub polubienie jego profilu, a także tweetowanie i udostępnianie informacji wyborczych na Twitterze i innych portalach.

Czy na stanowiskach gospodarzy samorządów powiatu kartuskiego zajdą jakieś zmiany? Jaki skład przybiorą rady gmin na najbliższe pięć lat? Redakcja naszego portalu już w kilka godzin po zamknięciu lokali wyborczych opublikuje nieoficjalne wyniki wyborów, które systematycznie będą uzupełniane. Zachęcamy więc do śledzenia naszych stron w niedzielną noc i poniedziałkowy poranek.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.