Obchodzono jubileusz 150-lecia istnienia Szkoły Podstawowej w Borkowie

niedziela, 21 października 2018 r., 14:07
fot. Longina Templin

Wielkie szkolne święto rozpoczęło się mszą świętą, którą odprawił ks. Krzysztof Sagan, proboszcz parafii WNMP w Żukowie. Po wspólnym odśpiewaniu hymnu państwowego przyszedł czas na wspomnienia i refleksje, które zawarte były w zaprezentowanej przez uczniów inscenizacji słowno - muzycznej. Gratulacje i życzenia kolejnych lat pomyślności przekazali jubilatom zaproszeni goście.

Według zapisu kroniki szkolnej w 1868 roku powstała jednoklasowa szkoła powszechna. Edukację przerwała wojna. Po latach okupacji hitlerowskiej 25 kwietnia 1945 roku wznowiono zajęcia szkolne. W 2006 roku placówka otrzymała imię Jana Pawła II, a w 2014 roku otwarto długo oczekiwaną i bardzo potrzebną aulę.

- Druga połowa XX wieku i początek XXI wieku było dla naszej szkoły czasem intensywnego rozwoju, ale też bardzo częstych przemian. Od zakończenia II wojny światowej w naszej szkole trwa już dziewiąta reorganizacja liczby oddziałów. Byliśmy szkołą dwuklasową, dwukrotnie czteroklasową, dwukrotnie siedmioklasową i trzykrotnie ośmioklasową. Jednak wszystkim tym wyzwaniom podołaliśmy i podołami - stwierdził w jubileuszowym przemówieniu Józef Blegrau, dyrektor szkoły.

W części artystycznej wiersze recytowali uczniowie - Hubert Formela, Julia Grabowy, Małgorzata Wolna, Wiktoria Romanowska i Eliza Szremska. Wystąpił też szkolny chór Stegna pod pieczą Zyty Formeli, wokaliści borkowskiej podstawówki a także jej absolwentki - Alicja i Ewa Belgrau w piosence "Ni ma Go".

Wśród zaproszonych goście byli przedstawiciele żukowskiego samorządu, delegatury Kuratorium Oświaty w Kościerzynie i byli pracownicy szkoły. Specjalnie na tę uroczystość przybyli zaprzyjaźnieni koledzy z Wileńszczyzny, reprezentujący Gimnazjum im. św. Jana Bosko w Jałówce.

Ostatnim akcentem jubileuszowego wydarzenia były życzenia, gratulacje, podziękowania, upominki i kwiaty od gości. Specjalne podziękowania dyrektor Józef Belgrau skierował pod adresem Ewy Drewy, wieloletniej dyrektorki szkoły. - To ona wprowadziła naszą szkołę w XXI wiek. Zasługi pani Ewy są nie do przecenienia - stwierdził obecny szef borkowskiej placówki. Po tych słowach otrzymała ona długie gorące i zasłużone brawa od uczestników jubileuszu.

Uroczystość przygotowały nauczycielki: Anna Formela, Zyta Formela, Ewa Drewa i Emilia Pisak (oprawa mszy św.).

L.T.

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.