Tuchomskie KGW obchodziło kryształowy jubileusz

poniedziałek, 22 października 2018 r., 20:34
fot. Longina Templin

W piątkowy wieczór w Dworku Oleńka świętowano 15-lecie Koła Gospodyń Wiejskich. Jubileuszowa uroczystość była okazją do wspomnień, składania gratulacji i wyrazów uznania. Zaproszeni goście życzyli paniom dalszych sukcesów w pracy społecznej jaką jest propagowanie kultury kaszubskiej. Z tej okazji sześć członkiń koła uhonorowano orderem "Serce Matkom Wsi".

Już w latach 60. działały w Tuchomiu panie z poprzedniego pokolenia. Działalność koła reaktywowano w 2003 roku. Pierwszą przewodnicząca została wówczas Jadwiga Kreft, która brała udział w piątkowej uroczystości.

KGW jest kołem prężnym, które chętnie bierze czynny udział w życiu wsi i parafii. Działa na terenie gminy i reprezentuje ją poza jej granicami. Uczestniczy w turniejach kół gospodyń. Dwukrotnie zajęły I miejsce w kategorii prezentacja dorobku koła (w 2004 r. i 2005 r.) oraz I miejsce w kategorii moda (w 2012 r.).

Członkinie chętnie angażują się w akcje charytatywne takie jak: WOŚP, Pomoc dla Milenki i Tutka Charytatywna. Obecnie jako priorytetową traktują pomoc dla młodzieży z chwaszczyńskiej parafii wyjeżdżającej na Światowe Dni Młodzieży w Panamie w 2019 r. Oprócz niesienia pomocy bliźnim są również inicjatorkami wielu imprez i warsztatów.

Mnóstwo gratulacji, życzeń i upominków otrzymały jubilatki od przedstawicieli władz samorządowych i swoich koleżanek z KGW gminy Żukowo. Gośćmi specjalnymi byli - Justyna Lis i Marek Sajkiewcz z Oględowa (świętokrzyskie). Tuchomianki brały udział w tegorocznym majowym Festiwalu Kultury w Oględowie. Dzięki ich wizycie i umiejętnościach kulinarnych tubylcy do dzisiaj wspominają kaszubskie faworki.

- Stoję dziś przed wami jako wasza wielka fanka i przyjaciółka. Bardzo dziękuję za wspólne majowe chwile, które na zawsze pozostaną w pamięci wszystkich mieszkańców Oględowa. Obiecuję wam pomoc i wsparcie. Chociaż dzielące nas 600 kilometrów nie ułatwiają nam tego zbytnio, ale w dobie XXI wieku odległości przestają mieć znaczenie. Liczą się ludzie, przyjaźń i wspólne pasje - oświadczyła Justyna Lis.

Takich ciepłych, życzliwych słów pod adresem jubilatek było tego wieczoru mnóstwo. Za wszystkie okazane dowody sympatii, udzielanie pomocy i wsparcia w społecznej działalności podziękowała Barbara Klawikowska, przewodnicząca KGW w Tuchomiu.

Podczas uroczystości sześć członkiń koła uhonorowano orderem "Serce Matkom Wsi". Odznaczenia otrzymały: Zofia Pawelczyk, Ewa Grot, Maria Kwiatkowska, Jadwiga Riegel, Jadwiga Kreft i Barbara Klawikowska.

W trakcie jubileuszowej kolacji pojawił się "ognisty" tort i gorące "Sto lat".

- Najtrudniejsze było to, gdy mniej więcej po dziesięciu latach dziewczyny zaczęły odchodzić. Wtedy rodziła się myśl, czy przetrwamy. Czy zdołamy wystąpić w turniejach KGW. Ale pojawiała się wtedy motywacja: damy radę. Te, które zostały, nadal prężnie działały. Członkiń koła jest w tej chwili 17. Najbardziej cieszy to, że w tym roku przybyło nam pięć młodych kobiet. Wniosły nowa energię. To dobry prognostyk na przyszłość. Działalność w kole jest odskocznią od codzienności. Możemy się spotykać, porozmawiać o naszych babskich sprawach. To nam świetnie zastępuje facebooka. Nic nie zastąpi rozmowę na żywo. To dobra recepta na wspólne przebywanie i społeczne działanie dla swojego środowiska. Warto było stworzyć koło, bo ono integruje ludzi i tworzy przyjaźnie - powiedziała nam Barbara Klawikowska.

L.T.

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.