Trendy w budownictwie i aranżacji wnętrz na najbliższe miesiące

czwartek, 25 października 2018 r., 13:04
fot. nadesłane

Domy, mieszkania i biura to obecnie dużo więcej niż zwykłe budynki - to niemalże żywe organizmy naszpikowane zaawansowanymi technologiami oraz systemami zarządzania czy bezpieczeństwa. Na jakie trendy powinny stawiać osoby, które planują budowę domu, remont mieszkania czy aranżacje biura? Sprawdzamy!

Na początek należy uświadomić sobie, że nowoczesność oraz innowacyjność w budownictwie i wnętrzarstwie to nie tylko kwestie architektury czy kolorystyki. To przede wszystkim aspekty, które mają wpływ na funkcjonalność pomieszczenia, a także dbałość o środowisko naturalne.

Inteligentne urządzenia

Naukowcy twierdzą, że urządzenia elektroniczne już wkrótce będą nam towarzyszyć na każdym kroku życia i nie chodzi tu o powszechnie spotykane tablety czy smartfony, ale zaawansowane technologicznie urządzenia z możliwością podłączenia do internetu czy sterowania telefonem. Coraz popularniejsze stają się kuchenki czy pralki, które można włączyć przy pomocy aplikacji zainstalowanej w telefonie, lodówki dopasowujące temperaturę wewnątrz komory do ilości znajdującej się tam żywności, a nawet zdalnie sterowane okna i drzwi. W tym ostatnim przypadku producenci oferują już modele z własnymi wbudowanymi akumulatorami, które działają nawet wtedy, gdy nie ma prądu. Hitem ostatnich sezonów są ultranowoczesne drzwi wejściowe, które zamiast zamka posiadają… czytnik linii papilarnych. Niedługo całkowicie więc przestaniemy się martwić zatrzaśniętymi w mieszkaniu kluczami.

Bezpieczeństwo

Nowoczesny dom to dom bezpieczny. Coraz śmielej do Polski wkraczają inteligentne systemy przeciwpożarowe, czujniki dymu czy ulatniającego się gazu ziemnego. Zaleca się, by tego typu systemy instalować nie tylko w nowo budowanych domach czy blokach, ale także w starszych mieszkaniach przy okazji większych remontów. Nadal bardzo popularnym systemem bezpieczeństwa pozostanie monitoring, oczywiście również w wersji mobilnej. Niektóre firmy oferują już systemy miniaturowych kamer przydomowych, z których obraz widoczny jest na smartfonie dzięki specjalnej aplikacji. Dzięki temu można kontrolować, czy w domu nie dzieje się nic niepokojącego nawet podczas długich wakacji czy podróży służbowej.

Powrót ku ciszy

Jeszcze niedawno, by poczuć się w domu swobodnie i intymnie większość osób skupiała się na zasłanianiu okien - tak, by uniemożliwić sąsiadom czy przechodniom zaglądanie do wnętrza. Stąd tak szeroka popularność rolet czy żaluzji. Obecnie przytulny dom musi być nie tylko chroniony przed wścibskimi spojrzeniami, ale także nasłuchiwaniem sąsiadek. Z roku na rok rośnie zastosowanie rozmaitych systemów wyciszania wnętrz mieszkalnych i użytkowych, wśród których na szczególną uwagę zasługują panele akustyczne. Montowane na ścianach, w wielu kształtach, wzorach i kolorach, są nie tylko metodą wyciszania wnętrza, ale także oryginalną dekoracją. Wykonane z nowoczesnych, lekkich i eleganckich materiałów, posiadające certyfikaty ogniowe w doskonałym stanie mogą służyć wiele lat. Oczywiście panele akustyczne sprawdzają się nie tylko we wnętrzach mieszkalnych, ale także np. w biurach. Można dzięki nim wyciszyć salę konferencyjną czy gabinet prezesa.

Ekonomia i ekologia

Podczas budowy domu czy urządzania biura należy zwrócić uwagę na to, jak wybrane technologie i materiały działają na środowisko, a także jakie będą koszty eksploatacji zastosowanych technologii. Dlatego warto rozważyć np. montaż systemu, który pozwala odzyskać część ciepła, instalację paneli słonecznych na dachu czy inteligentnej instalacji wentylacyjno-klimatyzacyjnej. Wszystko to, prawidłowo zaprojektowane i eksploatowane, pozwala m.in. na znaczne oszczędności w zużyciu energii oraz ochronę środowiska. O kwestiach ekologii warto pomyśleć jednak już na etapie wybierania materiałów. Stal i beton wychodzą z mody. To co nowoczesne, musi być też naturalne. Zdarza się, że banki oferują korzystniejsze warunki kredytu na budowę tzw. domów ekologicznych, programy dopłat do zakupów nowoczesnych pieców czy ocieplenia budynków prowadzą niektóre samorządy.

KOMENTARZE
Możliwość komentowania została wyłączona.