Kartuzy. Parking przy ul. Klasztornej zostanie przebudowany

sobota, 27 października 2018 r., 08:30
fot. MD-Z

Parking znajdujący się w pobliżu I LO przy ul. Klasztornej zostanie zmodernizowany. Pojawi się na nim 38 miejsc parkingowych. W środę w Starostwie Powiatowym w Kartuzach podpisano umowę na wykonanie tej inwestycji. Jej wartość to ponad 500 tys. zł. Zadanie jest realizowane dzięki dotacji ze środków unijnych.

- To bardzo ważna inwestycja, gdyż obecnie parking jest w bardzo złym stanie. Przygotowanie jej przedłużało się, gdyż znajduje się ona w chronionej, zabytkowej strefie miasta. Aby móc przystąpić do budowy musieliśmy dopełnić wielu formalności i spełnić określone wymogi - wyjaśniała starosta Janina Kwiecień.

- Celem tej inwestycji jest wzrost atrakcyjności turystycznej Kartuz. W tej części miasta zatrzymuje się wielu turystów udających się nie tylko do kolegiaty, ale też do centrum informacji turystycznej. Parking przy kolegiacie jest niewielki, ten przy centrum również. Ta część miasta pięknieje coraz bardziej, chcemy by wyglądała coraz lepiej, by jak najwięcej osób tu przyjeżdżało - dodała.

W ramach zadania wymieniona zostanie nawierzchnia parkingu wraz z krawężnikami, opronikami i betonowymi obrzeżami. W planach jest też budowa sieci kanalizacji deszczowej i przebudowa istniejącej sieci energetycznej z wymianą oświetlenia wkomponowanego w ten teren. Na parkingu będzie łącznie 38 miejsc postojowych, w tym cztery dla osób niepełnosprawnych, pojawią się też stojaki na rowery.

- Cieszymy się, że ta inwestycja jest realizowana ze środków unijnych. Uznaliśmy, że miejsce, które dawniej było licealnym boiskiem, dobrze byłoby zagospodarować w ramach rewitalizacji, a przy okazji rozwiązać problem parkingowy przy liceum. To dobrze, że te środki zostaną wykorzystane w taki sposób - dodał wicestarosta Bogdan Łapa.

Wartość przedsięwzięcia to ponad 500 tys. zł. Inwestycja została dofinansowana ze środków unijnych w ramach Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego w kwocie około 300 tys. zł. Po przetargu okazało się, że koszt zadania wyniesie około 30 tys. zł więcej, jednak kwotę tę uzupełnią wspólnie powiat i gmina Kartuzy.

- Chciałem bardzo podziękować za to, że powiat podjął się tej inwestycji. Da nam miejsca nie tylko dla liceum, ale też dla Kartuskiego Centrum Kultury. Planujemy również powiększenie parkingu przy kolegiacie, a w przyszłości chcemy zmienić tę ulicę na jednokierunkową, gdyż wielu kierowców wyjeżdżając z niej nie stosuje się do przepisów, powodując niebezpieczeństwo. Gdy wyjazd będzie do ul. Wzgórze Wolności będzie bezpieczniej - dodał Mieczysław Gołuński.

Realizacja inwestycji ma zakończyć się w grudniu.

MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.