Grafiki Błażeja Kwidzińskiego w Muzeum Kaszubskim w Kartuzach

wtorek, 30 października 2018 r., 12:08
fot. nadesłane

W sobotę, 20 października w Muzeum Kaszubskim w Kartuzach odbył się wernisaż wystawy prac graficznych Błażeja Kwidzińskiego, młodego kartuzianina, który od trzech lat współpracuje z placówką. Wernisaż był okazją nie tylko do zaprezentowania jego twórczości. Przybyli na wystawę goście podarowali muzeum m.in. przedwojenne wydanie śpiewnika czy egzemplarze gazety wydawanej w Kartuzach do 1923 roku.

Na wernisaż licznie przybyli m.in. bliscy i znajomi artysty, a także członkowie Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Kaszubskiego i Towarzystwa Miłośników Kartuz.

- Cieszę się, że młodzi ludzie czerpią inspiracje z dziedzictwa Kaszub, to bardzo ważne, gdyż pokazuje, że cenią spuściznę naszych przodków - powiedziała Barbara Kąkol dyrektor muzeum.

Błażej Kwidziński jest mieszkańcem Kartuz od urodzenia. To z zamiłowania grafik i fotograf, z wykształcenia inżynier-informatyk, absolwent Polsko-Japońskiej Wyższej Szkoły Technik Komputerowych w Gdańsku. Od 2015 roku współpracuje z kartuskim muzeum. Na spotkaniu twórca omówił proces tworzenia plakatu, opowiedział też, skąd czerpie inspiracje i pomysły na kolejne projekty.

Wydarzenie uświetniła swoim występem utalentowana, młoda wokalistka Marta Goluch, która oczarowała publiczność swoim śpiewem.

Wernisaż był także okazją, by przekazać do zbiorów muzeum cenne artefakty. Placówka wzbogaciła się o przedwojenne wydania śpiewnika Kaszuby, który przekazała Barbara Kramp, a także naczynia mosiężne podarowane przez Krystynę Grzymkowską. Renata Kiedrowska sprezentowała unikatowe dwa numery "Karthäuser Zeitung", gazety wydawanej do 1923 r. w Kartuzach.

Oprac. MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.