Młodzież z I LO poprzez sztukę o 100-leciu niepodległości

środa, 31 października 2018 r., 14:29
fot. MD-Z

Osiem murali ilustrujących spojrzenie młodzieży na tematykę niepodległości i odzyskania przez Polskę wolności przed stu laty podziwiać można przy I Liceum Ogólnokształcącym przy ul. Klasztornej w Kartuzach. To prace wykonane w ramach projektu finansowanego z programu "Godność, Wolność, Niepodległość" . W środę w południe dokonano uroczystego odsłonięcia prac.

Murale powstały w ramach programu "Godność, Wolność, Niepodległość" finansowanemu przez Ministerstwo Edukacji Narodowej.

- Dłuższy czas pomysł na takie murale krążył mi po głowie. Inicjatywy takie jak ta sprzyjają utrwaleniu wartości, jakie niosą obchody 100-lecia niepodległości. Niezależnie od tego czy mamy czasy wojny czy pokoju, o naszej ojczyźnie trzeba się dobrze wypowiadać, nie wstydzić się jej i godnie ją reprezentować - zaznaczył Andrzej Klasa, nauczyciel z I LO i koordynator projektu.

Uczniowie sami murale zaprojektowali i wykonali. Nad ośmioma muralami pracowało dziesięć osób - uczniowie klas drugich i trzecich - Edyta Mielewczyk, Marta Brillowska, Alicja Rychert, Zofia Hinca, Maria Walczak, Paulina Slas, Paulina Kreft i Paweł Brillowski.

- W szkole średniej jest wielu młodych zdolnych ludzi, trzeba tylko do nich dotrzeć i zachęcić ich. Z tym różnie bywa, ale się udało. Osoby zaangażowane w projekt w nagrodę wzięły udział w wyjeździe do Poznania - dodaje Andrzej Klasa.

W ramach programu "Godność, Wolność, Niepodległość" prócz wystawy murali, odbędzie się wystawa pamiątek związanych z odzyskaniem i budową niepodległości przez Polskę zebranych od mieszkańców Kaszub oraz uroczysty apel z inscenizacją patriotyczną i koncertem w wykonaniu zespołu Som Gorsi w Kartuskim Centrum Kultury. Wystawę i koncert zaplanowano na 9 listopada. Uczniowie odwiedzili też Poznań.

MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.