Konkurs wiedzy "Ks. Antoni Arasmus w gronie męczenników II wojny światowej"

sobota, 3 listopada 2018 r., 09:31
fot. nadesłane

27 października w rocznicę zamordowania przez Niemców ks. Antoniego Arasmusa, proboszcza parafii pw. św. Michała Archanioła w Kiełpinie, miało miejsce ciekawe patriotyczne wydarzenie. Stowarzyszenie Krąg Arasmusa zrealizowało konkurs wiedzy o ks. Antonim Arasmusie, ostatnie zadanie długoterminowego projektu "O czym szumią kaszubskie lasy …, w hołdzie ofiarom II wojny światowej" współfinansowanego przez powiat kartuski.

Konkurs skierowany był do mieszkańców Kiełpina i młodzieży szkolnej z okolicznych sołectw. Wiedza konkursu dotyczyła wydarzeń tzw. "Krwawej kaszubskiej i pomorskiej jesieni" w Lasach Piaśnickich, Kaliskich, Sarniego Dworu i Leszna, miejsca męczeństwa ks. A. Aramusa. Do udziału w konkursie zgłosiło się 10 osób dorosłych oraz 29 uczniów ze Szkół Podstawowych Egiertowa, Borcza, Grzybna, Dzierżążna, Kiełpina - placówek które od lat sprawują patronat nad wskazanymi miejscami Pamięci Narodowej.

Zadaniem uczestników było rozwiązanie testów z podziałem na dwie grupy wiekowe. W czasie pracy komisji konkursowych jego uczestnicy oraz osoby zainteresowane projektem, udały się w teren w poszukiwaniu omawianych zdarzeń. Przewodnictwo nad grupą objęli: ks. Andrzej Megger z zamiłowania interesujący się historią Kaszub oraz Franciszek Szczęsny, literat. Pan Franciszek wywodzi się z Kiełpina, jego wspomnienia, przekaz faktów był niezwykle ciekawy.

Do grona przewodników dołączył sołtys Kiełpina Mirosław Paczoska, nauczyciel historii. Duże wrażenie na znawcach tematu zrobiła młodzież, każda z grup szkolnych postarała się godnie reprezentować miejsce któremu patronuje szkoła.

Wydarzenie odbyło się w świetlicy parafialnej, po zakończeniu wycieczki nastąpiła druga część - rozstrzygnięcie konkursu i poczęstunek. Ceremonii rozdania nagród przewodził wiceburmistrz gminy Kartuzy Wojciech Jaworski. Laureaci konkursu w nagrodę za zdobytą wiedzę otrzymali, między innymi, drzeworyty Chrystusa Frasobliwego dzieła Mirosława Maszka, w nawiązaniu do wizerunku Jezusa w agonii namalowanego przez ks. Arasmusa. Zarówno obraz jak i grota wykonana na wzór groty maryjnej w Lourdes, świadczą o niezwykłych zdolnościach twórczych kapłana. Pamiątką ze spotkania były wymowne świeczniki autorstwa kiełpińskiej artystki Elżbiety Brzeskiej.

Wyniki konkursu "Ks. Antoni Arasmus w gronie męczenników II wojny światowej":
Kat. A młodzież:
I miejsce - Adrian Stenka
II miejsce - Oskar Kryszewski
III miejsce - Amelia Krauze
Wyróżnienie - Aleksandra Rutkowska
Uczniowie Szkoły Podstawowej w Borczu

Kat. B dorośli
I miejsce - Monika Miłosz
II miejsce - Błażej Miłosz
III miejsce - Stefan Laskowski
Wyróżnienie - Elżbieta Brzeska

nadesłane/Stowarzyszenie Krąg Arasmusa

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.