Poezja Kazimiery Iłłakowiczówny w muzycznym wydaniu

wtorek, 6 listopada 2018 r., 21:40
fot. nadesłane/Jarosław Brzeski

W sobotni wieczór w Kartuskim Centrum Kultury królowały wiersze Kazimiery Iłłakowiczówny oprawione we wspaniałe jazzowe melodie. Koncert pt. "Iłła" odbył się w ramach kolejnej edycji Zaduszek Jazzowych. Publiczność zachwyciły fantastyczne aranżacje Macieja Fortuny przygotowane do tekstów poetki.

Zaduszki Jazzowe to jedna z ciekawszych imprez w kartuskim kalendarzu wydarzeń kulturalnych. Organizowana od ponad dwóch dekad, zyskała sporą publiczność i grono fanów, rokrocznie z niecierpliwością wyczekujących kolejnych koncertów. Głównym organizatorem wydarzenia jest Galeria Refektarz, która w ten sposób jednocześnie podsumowuje i zamyka sezon wystawienniczy.

Na tegorocznej odsłonie Zaduszek posłuchać można było aranżacji Macieja Fortuny do tekstów Kazimiery Iłłakowiczówny. Przed kartuską publicznością wystąpili Hanna Gieda (wokal), Dominik Mąkosa (pianino), Roman Chraniuk (kontrabas), Jakub Miarczyński (perkusja) i Maciej Fortuna (trąbka). O efekty multimedialne podczas koncertu zadbał Maciej Szałek.

- Koncert był niesamowity. Dawno nie słyszałem tak dobrego jazzu. Uwielbiam ten gatunek muzyki i muszę przyznać, że na tym koncercie zaserwowano jazz z najwyższej półki. Warstwę rytmiczną dopracowano w każdym calu, do perfekcji. Każdy akord, każdy dźwięk były przemyślane i wspaniale wpasowane w poszczególne frazy wierszy. Każdy element tego koncertu zachwycił od aranżacji, poprzez wokal, aż po efekty multimedialne - relacjonuje pan Jarosław.

Kazimiera Iłłakowiczówna urodziła się w Wilnie w 1888 lub 1892 roku, zmarła 16 lutego 1983 roku w Poznaniu. Była poetką, dramaturgiem, tłumaczką i prozaiczką, pełniła też funkcję osobistego sekretarza marszałka Piłsudskiego.

MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.