Kartuzy. Mieszkańcy wyrazili opinię w sprawie nazw ulic i rond w mieście

środa, 7 listopada 2018 r., 09:36
fot. nadesłane/Artur Socha

Kartuski magistrat ogłosił wyniki konsultacji prowadzonych w związku z propozycjami zmian i nadania nazw ulicom, rondom i skwerom na terenie miasta. Mieszkańcy wyrazili w nich swoją opinię na temat pomysłów, które w ostatnim czasie wpłynęły do urzędu.

Konsultacje trwały od 20 września do 19 października. W tym czasie mieszkańcy mieli okazję wyrazić swoją opinię na temat pomysłów na zmiany bądź nadanie nazw rondom, ulicom i skwerom, które wpłynęły do magistratu w ciągu ostatnich miesięcy. Podczas trwania konsultacji do urzędu złożono łącznie 617 ankiet.

Ronda

Wśród propozycji nazw rond pojawiły się sugestie dotyczące zmiany nazwy Ronda Kartuzów przy skrzyżowaniu ul. Gdańskiej z ul. Kolejową i ul. J. Piłsudskiego. Na to mieszkańcy nie wyrazili zgody. Pozytywnie natomiast odnieśli się do nadania rondu na ul. Gdańskiej imienia Armii Krajowej, natomiast rondu na skrzyżowaniu ulicy 3 Maja i Węglowej w kierunku Grzybna - im. Tajnej Organizacji Wojskowej "Gryf Pomorski".

Skwery

Uczestnicy konsultacji nie wyrazili zgody na nadanie nazwy skwerowi przy ul. 3 Maja (naprzeciwko kancelarii notarialnej) ani przy ul. Kolejowej. Z kolei wśród propozycji nazwania skweru przy kolegiacie najwięcej aprobaty uzyskał pomysł nadania mu imienia kardynała Stefana Wyszyńskiego. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że miejscem tym "opiekują się" członkowie Towarzystwa Miłośników Kartuz, którzy od kilku miesięcy upiększają je, a w przyszłości planują stworzyć tam park zasłużonych dla Kartuz.

Nazwy ulic

Uczestnicy konsultacji nie wyrazili zgody na zmianę nazwy odcinka "Westerplatte" - "Klasztorna" przy Kolegiacie. Opowiedzieli się natomiast za nadaniem nazwy odcinkowi ulicy od Ronda Kartuzów do ul. Dworzec. Wybrano nazwę - Kolejowa. Dla drogi biegnącej od ul. Wzgórze Wolności do ul. Klasztornej (na wysokości Centrum Handlowego "Na Wzgórzu") wybrano nazwę Klasztorna. Mieszkańcy wypowiedzieli się również w sprawie nadania nazwy ulicy łączącej dwa nowe ronda (równoległej do ul. Węglowej), zdaniem uczestników ankiety powinna ona nosić imię Marii Szymichowskiej.

- Konsultacje postanowiliśmy zorganizować, gdyż pojawiły się wnioski niektórych mieszkańców o zmiany kilku nazw. Budziło to moje wątpliwości, więc poddałem to pod opinię mieszkańców. Wyniki konsultacji są wskazówką dla mnie jako organu zarządzającego, jak i dla radnych, którzy mieliby podejmować uchwałę w tej. W jakiej formie zostanie to poddane pod obrady, będziemy dyskutować. W konsultacjach podaliśmy jedynie pomysły mieszkańców dotyczące nowych nazw i zmian, nie dodaliśmy propozycji urzędu, nie chcąc burzyć zamysłu konsultacji. Przygotowując uchwały odnośnie nazw będziemy kierowali się również strategią nazewnictwa ulic mieście, którą obraliśmy wcześniej, tak by wszystko się spójnie łączyło - powiedział burmistrz Mieczysław Gołuński.

MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.