Kartuski dworzec walczy o tytuł najlepszego w Polsce

środa, 7 listopada 2018 r., 12:04

Dworzec w Kartuzach znalazł się wśród finalistów konkursu na Dworzec Roku. Spośród 32 zgłoszonych miejsc z całej Polski, wybrano dziesięć, które zrobiły największe wrażenie na jury. Na Pomorzu wyróżniono dwa obiekty - prócz kartuskiego dworca, nominowano także ten w Gdyni. Teraz na wybraną dziesiątkę mogą głosować internauci.

Konkurs zorganizowała Fundacja ProKolej we współpracy z Fundacją Grupy PKP. Jego celem jest wyróżnienie najlepszych dworców kolejowych w Polsce. Ma służyć również promocji transportu kolejowego, propagowaniu dobrych praktyk w obsłudze podróżnych oraz promowaniu nowoczesnych i funkcjonalnych obiektów użyteczności publicznej.

W konkursie wpłynęło ponad 100 zgłoszeń na 32 obiekty. Po weryfikacji kryteriów określonych w regulaminie oraz wstępnej ocenie potencjału poszczególnych obiektów organizatorzy wybrali 21 dworców, które odwiedzili ich audytorzy. Spośród nich wyłoniono finałową dziesiątkę.

Jury wybierając finałową dziesiątkę oceniała takie elementy jak m.in. wielkość i zagospodarowanie, wykorzystanie i jakość przestrzeni publicznej, funkcjonalność, przejrzystość i logikę rozplanowania poszczególnych stref, udogodnienia dla osób o ograniczonej mobilności, walory architektoniczne, innowacje i wykorzystanie technologii przyjaznych środowisku. Pod uwagę brano również czystość holu dworcowego, stref oczekiwania, toalet, dojść na perony i peronów, jak również profesjonalizm osób sprzątających, obsługę podróżnych w kasach i punktach informacyjnych, dostępne kanały dystrybucji biletów, czas oczekiwania i dostępność biletów na zatrzymujące się pociągi. Oceniano też wygodę i dostępność ciągów komunikacyjnych, oświetlenie i ogrzewanie, zgodność peronów i taboru, integrację z miastem i różnymi środkami transportu, ilość miejsc siedzących, oraz usługi dostępne na dworcu.

W finałowej dziesiątce znalazł się też dworzec kolejowy w Kartuzach. O wygranej zadecyduje jury, ale swojego faworyta mogą wybrać też internauci. Na stronie dworzecroku.pl/nominowani/ można oddać głos na wybrany obiekt. Jedna osoba może zagłosować tylko raz. Głosowanie trwa do 30 listopada.

MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.