Sierakowice. Firm przybywa, a budżet nie rośnie. Gmina będzie ścigać biznesowych kombinatorów

środa, 7 listopada 2018 r., 12:39
fot. AL

Znamy już stawki podatków lokalnych, które od stycznia będą obowiązywać w gminie Sierakowice. Większość z nich wzrośnie nieznacznie. Więcej zapłacą za to przedsiębiorcy. Co więcej, gmina zamierza przeprowadzić kontrolę, bo mimo iż firm sukcesywnie przybywa, wpływy podatku do gminnej kasy z tego tytuły nie rosną.

Podczas wtorkowej sesji, jeszcze w starym składzie, radni gminy Sierakowice zajęli się ustaleniem nowych stawek podatków lokalnych oraz od środków transportu.

- Średnio wzrost podatków lokalnych nastąpi o 1,6 proc., a w niektórych pozycjach i mniej. Myślę, że jest to rozsądne podejście do tematu - komentował wicewójt Zbigniew Fularczyk.

Radny Rafał Makurat zwrócił jednak uwagę na większy wzrost podatku od nieruchomości związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej.

- W tym zakresie stosowaliśmy większe ulgi. Teraz rzeczywiście jest większa progresja. Musimy jednak zwrócić uwagę na to, że mimo tego, że liczba podmiotów gospodarczych w naszej gminie stale rośnie, wpływy z tego podatku tylko nieznacznie wzrastają - wyjaśniał Zbigniew Fularczyk, zastępca wójta gminy Sierakowice.

- Jedną przyczyn na pewno jest to, że jest to podatek deklaratywny, a więc to przedsiębiorcy podają powierzchnię zajmowaną na prowadzenie działalności gospodarczej. Urząd Skarbowy nie kontroluje przedsiębiorców w tym zakresie, my nie mamy ku temu możliwości, bo mamy za mało pracowników. W związku z tym, że trend ten utrzymuje się od kilku lat, musimy podjąć jakieś kroki, by sprawdzić jak deklaracje przedsiębiorców mają się do rzeczywistości - kontynuował

- My w powiecie kartuskim pod względem wpływu podatku od nieruchomości zajętych pod prowadzenie działalności gospodarczej wychodzimy najgorzej, biorąc pod uwagę liczbę podmiotów i wpływ podatku do budżetu z tego tytułu. Inne gminy mają, proporcjonalnie oczywiście, o wiele wyższe wpływy. Dlatego musimy poszukać rozwiązania, aby udział tego podatku wzrastał - dodawał.

Z kolei powody do radości mają właściciele czworonogów. Radni zdecydowali, że samorząd nie będzie pobierał opłaty za posiadanie psów.

- W związku ze zmianą przepisów, podatek od posiadania psa jest teraz fakultatywny, a więc nie jest obowiązkowy. Dlatego całkowicie zrezygnowaliśmy z tej opłaty. Dotychczas obowiązywały zwolnienia w tym zakresie. Dając bowiem ulgi w tym zakresie, traciliśmy podwójnie. Państwo uważało bowiem, że skoro stać nas na dawanie ulg, to otrzymywaliśmy mniejszy tzw. podatek wyrównawczy- tłumaczył Zbigniew Fularczyk.

Bez zmian z kolei pozostaną stawki od środków transportu.

Uchwały podatkowe przyjęto jednogłośnie.

Dodajmy, że podczas sesji sołtysi pogratulowali wójtowi Tadeuszowi Kobieli ponownego wyboru na włodarza gminy Sierakowice.

Stawki podatków lokalnych 2019:

Stawki podatków od budynków:
mieszkalnych - 0,76 zł (0,74 zł)
związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą - 22,50 zł (21,80 zł)
związanych z budownictwem mieszkalnym - 4,20 zł (4,10 zł)
pozostałych - 7,83 zł (7,76 zł)
letniskowych - 7,90 zł (7,76 zł)
zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie obrotu kwalifikowanym materiałem siewnym - 10,98 zł (10,79 zł)
związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej w zakresie udzielania świadczeń zdrowotnych, zajętych przez podmioty udzielające tych świadczeń - 4,78 zł (4,70 zł)
Od budowli - 2% ich wartości.

Stawki podatków od gruntów:
związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej - 0,90 zł (0,88 zł)
letniskowych - 0,49 zł (0,47 zł)
pozostałych - 0, 37 zł (0,35 zł)
pod jeziorami, zajętych na zbiorniki wodne retencyjne lub elektrowni wodnych - 4,71 zł (4,63 zł) od 1ha

Opłata za posiadanie psa - opłata zniesiona

Opłata miejscowa - 2,10 zł (2,10 zł) od osoby za pobyt w: Kamienicy Królewskiej, Gowidlinie, Lemanach, Załakowie

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.