100-lecie Niepodległej w powiecie kartuskim - co zaplanowano w ramach obchodów?

czwartek, 8 listopada 2018 r., 16:20
fot. MD-Z

W niedzielę w całym kraju hucznie świętować będziemy 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości i powrotu na mapę świata. Okolicznościowe obchody będą trwały przez kilka dni. Jak zaplanowano 100-lecie Niepodległej w powiecie kartuskim?

11 listopada przypada jedno z najważniejszych polskich świąt państwowych. Tego dnia po 123 latach zaborów, niewoli naznaczonej walką, cierpieniem i wysiłkiem wielu pokoleń Polek i Polaków - Polska odzyskała suwerenność. Datę 11 listopada ustanowiono Świętem Niepodległości na mocy ustawy z dnia 23 kwietnia 1937 r. o Święcie Niepodległości. Zostało ono zniesione w 1945 r., a następnie przywrócone ustawą z dnia 15 lutego 1989 r.

Tegoroczne obchody Dnia Niepodległości przyjmą wyjątkową oprawę. Rok 2018 jest bowiem rokiem, w którym świętujemy już 100. rocznicę wyzwolenia spod zaborów.

Droga Polski do wolności była długa i skomplikowana. Po zakończeniu I wojny światowej i klęsce zaborców, po 123 latach niewoli Polacy odzyskali wolność. 10 listopada 1918 r. powrócił do Warszawy, zwolniony z więzienia w Magdeburgu, Józef Piłsudski, natomiast 11 listopada 1918 r. podpisano zawieszenie broni na froncie zachodnim. Dekretem z tego samego dnia Rada Regencyjna oddała Józefowi Piłsudskiemu naczelne dowództwo nad wojskiem, a 14 listopada 1918 r. rozwiązała się, przekazując całą władzę nad tworzącym się państwem Józefowi Piłsudskiemu

- Chciałbym, abyśmy upamiętniając historyczne rocznice, nie tyle cofali się o sto lat, co w równym, a może nawet większym stopniu wybiegali myślą naprzód - ku wyzwaniom, które nas czekają, przed którymi stajemy i z którymi możemy się skutecznie mierzyć, budując dziś silną, wolną Polskę - napisał Prezydent RP Andrzej Duda w okolicznościowym artykule.

Warto pamiętać, że na Kaszuby wojska polskie wkroczyły dopiero kilkanaście miesięcy później, w styczniu 1920 roku. Wojska generała Hallera wkroczyły do Kartuz 8 lutego 1920 roku. Kaszuby wówczas zostały włączone do niepodległej Polski. W lutym 2020 Kartuzy będą więc świętować kolejną ważną datę dla historii tych terenów. A co zaplanowano na 11 listopada?

Piątek

Patriotyczna Gra Miejska w Kartuzach

Centrum Inicjatyw Edukacyjnych w Kartuzach zaprasza wszystkich chętnych w piątek do wzięcia udziały w grze miejskiej organizowanej z okazji przypadającego w niedzielę Narodowego Święta Niepodległości. Zgłoszenia chętnych przyjmowane są w Centrum Inicjatyw Edukacyjnych w Kartuzach, tel. 586-814-696. Początek gry o godzinie 10. na dworcu kolejowym w Kartuzach.

Koncert "Polsko, cóżeś Ty za Pani"

W piątek o godz. 17.30 w Szkole Muzycznej im. Ignacego Paderewskiego w Kartuzach odbędzie się koncert "Polsko, cóżeś Ty za Pani..." z okazji obchodów 11 listopada. Publiczność będzie mogła posłuchać utworów z patriotycznego programu w wykonaniu uczniów i nauczycieli szkoły muzycznej.

Sobota

Akademia z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości w Kartuzach

Okręg Kaszubsko-Pomorski Związku Piłsudczyków Rzeczypospolitej Polskiej zaprasza na uroczystą akademię z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Uroczystość odbędzie się w sobotnie przedpołudnie w sali Urzędu Miejskiego w Kartuzach. Początek o godz. 11.11. W programie m.in. muzyczny występ patriotyczny w wykonaniu uczniów Zespołu Kształcenia w Dzierżążnie, prelekcje dla dzieci, młodzieży i nie tylko "Marszałek Józef Piłsudski - historia, idee i praktyka dzisiaj", spektakl pr. "Rok 1918" w wykonaniu aktorów z Kręgu Arasmusa w Kiełpinie, pieśni patriotyczne w wykonaniu 13. Kiełpińskiej Drużyny Harcerek Manada ZHR i wspólne śpiewania pieśni patriotycznych przez wszystkich zebranych mieszkańców przy akompaniamencie.

Wieczór wspomnień w Tuchlinie

Dyrektor oraz nauczyciele Szkoły Podstawowej w Tuchlinie w przeddzień setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości zapraszają na Wieczór Wspomnień. W sobotę o godz. 18 uczestnicy spotkania posłuchać będą mogli rodzimej historii.

Niedziela

Wójt gminy Stężyca oraz przewodniczący Rady Gminy Stężyca serdecznie zapraszają na uroczyste obchody z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, które odbędą się w niedzielę, 11 listopada w Szymbarku. Obchody rozpoczną się od uroczystej mszy św. za ojczyznę i dusze pomordowanych Zakładników Szymbarskich. Po niej, około godz. 10.15 poczty sztandarowe i uczestnicy obchodów przemaszerują pod pomnik pomordowanych Zakładników Szymbarskich i tam złożą kwiaty. O godz. 11 otwarta zostanie wystawa pamiątek z okazji 100-lecia Odzyskania Niepodległości przygotowana przez dzieci z ZKiW Szymbarku.

Powiatowo-Gminne Uroczystości Narodowego Święta Niepodległości w Kartuzach

Tradycyjnie 11 listopada mieszkańcy gminy Kartuzy oraz powiatu kartuskiego spotkają się w stolicy Kaszub, by wspólnie uczcić odzyskanie przez Polskę niepodległości. Tegoroczne obchody rozpocznie msza św. w intencji Ojczyzny w Kolegiacie pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kartuzach o godz. 9.30. Po niej uczestnicy obchodów przemaszerują pod pomnik Matki Boskiej Królowej Korony Polskiej. Na godz. 11.15 zaplanowano koncert Orkiestry OSP. Tradycyjnie podziwiać można będzie też happening patriotyczny n10 ''Wolność zapisana'', przygotowany przez młodzież we współpracy z Centrum Inicjatyw Edukacyjnych. Spotkanie zakończy wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych (uczestnicy koncertu otrzymają ''Mała księgę patrioty'') oraz poczęstunek.

100-lecie niepodległości w Sierakowicach

Gminny Ośrodek Kultury w Sierakowicach oraz Urząd Gminy Sierakowice zachęcają do aktywnego włączenia się w świętowanie. 11 listopada mieszkańcy gminy, jak i goście będą mieli niepowtarzalną okazję, by wspólnie zaśpiewać pieśni patriotyczne i zatańczyć poloneza. Obchody rozpocznie o godz. 10 Sierakowicki Marsz dla Niepodległej. Jego uczestnicy spotkają się przy Rondzie 100-lecia Niepodległości. Tam złożone zostaną kwiaty pod pomnikiem. O godz. 10.30 wszyscy spotkają się na placu na przeciwko kościoła św. Marcina. Tam głos zabierze wójt Sierakowic, Tadeusz Kobiela, odsłonięty zostanie też pomnik księdza Bernarda Łosińskiego. Po tej części uroczystości, wszyscy zostaną zaproszeni do wspólnego poloneza. O godz. 11 odprawiona zostanie natomiast msza św. intencji ojczyzny. Po niej sierakowiczanie zostaną zaproszeni do ogólnopolskiej akcji "Niepodległa do hymnu!", czyli wspólnego śpiewania hymnu narodowego na placu przed kościołem pw. św. Marcina w Sierakowicach.

Świętowanie 100. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości w Somoninie

W gminie Somonino uroczystości zaplanowano w dwóch miejscowościach - w Somoninie i Hopowie. Obchody rozpoczną się o godz. 11. przed Urzędem Gminy Somonino od odsłonięcia obelisku z tablicą upamiętniającą 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. O godzinie 12. zaplanowano z kolei uroczystości w Hopowie, gdzie przy Pomniku w Lesie Hopowskim odbędzie się msza święta. Uroczystości uświetnią uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. św. Franciszka z Asyżu w Egiertowie.

Obchody w Żukowie

Gminne Obchody Święta Niepodległości zainauguruje w o godzinie 11.30 msza święta w kościele pw. Wniebowzięcia NMP. Z kolei na godzinę 17.00 władze gminy zapraszają do hali widowiskowo-sportowej w Żukowie, gdzie odbędzie się jubileusz 15-lecia Gminnej Orkiestry Dętej oraz wręczenie nagród w gminnym konkursie plastycznym "100 lat Niepodległości".

Obchody niepodległościowe zaplanowano też w Chwaszczynie. Tam o godzinie 10. złożenone zostaną kwiaty pod obeliskiem. Po tym wydarzeniu organizatorzy zapraszają na mszę świętą oraz koncert patriotyczny w wykonaniu muzyków z Akademii Muzycznej w Gdańsku pod dyrekcją Tadeusza Kossaka w kościele pw. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Chwaszczynie.

Uroczystości niepodległościowe w Przodkowie

Przodkowskie obchody rozpocznie o godz. 13 msza święta w kościele św. Andrzeja w Przodkowie. Uczestnicy obchodów złożą też kwiaty pod pomnikiem poległych za Ojczyznę. O godz. 14 wszyscy przemaszerują na halę widowiskowo-sportową. Tam o godz. 14.30 rozpocznie się program artystyczny, a w nim m.in. wystawa fotograficzna: "Życie na przestrzeni 100 lat w naszych rodzinach", dzieci i młodzież ze szkół z terenu gminy Przodkowo w inscenizacjach historycznych, recital Teresy Skrzypkowskiej ze Smołdzina, koncert Teatru Muzycznego "HALS" z repertuarem "A piosenka za nami szła" oraz poczęstunek przygotowany przez KGW i lokalnych restauratorów "Smaki Wolności".

Patriotyczny koncert w Sulęczynie

Szkoła podstawowa im. Danuty Siedzikówny ps. "Inka" w Podjazdach oraz Gminny Ośrodek Kultury w Sulęczynie zapraszają na koncert z okazji Narodowego Święta Niepodległości w niedzielę o godz. 15.30.

Msza Święta Hubertowska oraz Koncert - muzyka i pieśń patriotyczna

Z okazji 95-lecia Polskiego Związku Łowieckiego i 100-lecia Odzyskania Niepodległości Gminny Ośrodek Kultury w Somoninie, Koło łowieckie "Łabędź" oraz Parafia pw. św. Trójcy i Wszystkich Świetych w Goręczynie zapraszają w niedzielę o godz. 17 na Mszę Świętą Hubertowską oraz Koncert muzyki i pieśni patriotycznej. Podczas koncertu wystąpi kwintet instrumentów dętych i blaszanych Masterbrass wraz z towarzyszącymi zespołowi solistami pod kierownictwem artystycznym Andrzeja Kulki.

Koncert Requiem Gabriel Faure

W ramach obchodów święta niepodległości w niedzielę o godz. 18 odbędzie się koncert "Requiem -Gabriel Faure" w kościele pw. św. Wojciecha w Kartuzach. Wystąpią chór Kakofonia z kartuskiego Centrum Kultury, Sopocki Chór Kameralny CONTINUO (przygotowanie Akradiusz Wanat) oraz soliści: Magdalena Chmielecka - sopran, Bartłomiej Kłos - baryton, Hanna Dys - organy, Urszula Cieślak - skrzypce, dyrygent Małgorzata Kuchtyk. Wizualizacje do koncertu przygotuje Katarzyna Turowska.

MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.