Uczniowie z klasy dwujęzycznej ZSO nr 2 spędzili tydzień u kolegów w Austrii

czwartek, 8 listopada 2018 r., 16:51
fot. nadesłane

Uczniowie klasy dwujęzycznej z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Kartuzach uczestniczą w projekcie "Building Bridges" z programu Erasmus+. W jego ramach uczniowie uczestniczyli m.in. w wyjeździe do Austrii. Tam spotkali się z rówieśnikami m.in. z Niemiec, Słowenii i Hiszpanii.

Przypomnijmy, że Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Kartuzach nawiązał międzynarodową współpracę ze szkołami z Niemiec, Hiszpanii, Austrii oraz Słowenii. Placówki wspólnie realizują projekt "Building Bridges" w ramach programu Erasmus+. Podjęły się "budowania mostów" pomiędzy uczniami. Pod tym hasłem kryje się szeroko pojęte zrozumienie ucznia innej narodowości, kultury i języka. Realizacja projektu potrwa do 2020 roku, a jego uczestnicy w tym czasie odwiedzą każdy z krajów biorących udział w projekcie.

Ostatnio w ramach projektu troje uczniów z ZSO nr 2 w Kartuzach wraz z opiekunem gościło w Austrii. Była to już trzecia z cyklu pięciu wymian uczniowskich, a jej tematem była integracja i "budowanie mostów" porozumienia kulturowego poprzez wspólne wykonanie gazetki szkolnej.

- Przygodę rozpoczęliśmy od spaceru po Wiedniu. Następnie czekała nas podróż pociągiem do Wels, gdzie spotkaliśmy się z rodzinami gospodarzy. Młodzież zaczęła tygodniową współpracę od zajęć integracyjnych. Poznała piękną miejscowość St. Agatha dzięki grze miejskiej. Lepszej integracji i zacieśnianiu więzi służyła gra w "dwa ognie". Podczas warsztatów muzycznych uczestnicy wymiany nagrali własną wersję piosenki "Honey, Honey" z repertuaru zespołu Abba - relacjonuje opiekun młodzieży Adam Myszk.

Kolejny dzień upłynął młodzieży na zwiedzaniu miejscowości Linz oraz Wels. W Linz uczniowie mieli okazję przyjrzeć się całemu procesowi powstawania gazety - od zbierania informacji przez dziennikarzy, do wydruku i dystrybucji. W Wels nagrali krótkometrażowe filmy za pomocą techniki stop-motion. Owoce tej współpracy dostępne są na kanale Youtube pod nazwą Building Bridges Erasmus+.

Jak podkreślają uczestnicy wymiany, czas spędzony w Austrii zaowocował powstaniem nowych przyjaźni, zebraniem niecodziennych doświadczeń oraz podniesieniem umiejętności językowych.

- Dziękujemy przemiłym austriackim rodzinom za zakwaterowanie i stworzenie atmosfery jedności w naszych nowych, tymczasowych domach. Wróciliśmy przepełnieni niezapomnianymi wrażeniami. Dzięki udziałowi w projekcie nie boję się teraz rozmawiać po angielsku. Jestem teraz bardziej otwarta i nie boję się zawierać nowych znajomości - mówi jedna z uczestniczek projektu.

Kolejne spotkanie uczestników projektu w marcu 2019 r. Tym razem młodzież przyjedzie do Polski.

Oprac. MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.