Prąd z dowozem do klienta

piątek, 9 listopada 2018 r., 12:21
fot. nadesłane

Nie umiemy żyć bez energii elektrycznej. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że daje nam ona światło w porach i miejscach, gdy lub gdzie nie dociera światło dzienne. Zaraz za światłem należałoby chyba umieścić komputery i wszystko, co służy do liczenia i płacenia, np. kasy, wagi i terminale płatnicze. Prąd to także lodówki, chłodziarki, zamrażarki i lady chłodnicze: brak zasilania oznacza straty z powodu zepsucia się przechowywanej w nich żywności. Dalej: komputery - doszliśmy już do momentu, gdy sterują pracą niezliczonych systemów, maszyn, urządzeń etc., także tych zasilanych w inny sposób niż prądem.

Braki prądu będą występować coraz częściej

Mimo to kwestia zagwarantowania nieprzerwanych dostaw energii elektrycznej jest od lat zaniedbywana przez kolejne ekipy rządzące. Efekt jest taki, że polski prąd jest najdroższy w Europie, głównie dlatego, że jego wytwarzanie opiera się na drogim obecnie węglu i kosztuje dużo na skutek rosnących opłat za prawa do emisji dwutlenku węgla. Pomysł powstania polskiej elektrowni atomowej, zrodzony jeszcze w latach 70. ubiegłego wieku, wciąż nie może się doczekać realizacji. Rozpoczynana jest za to budowa kolejnej elektrowni węglowej.

Dochodzi do tego przestarzała sieć przesyłowa oraz brak połączeń polskiego systemu energetycznego z europejskimi, przez co nie ma możliwości importowania tańszego prądu. Eksperci coraz częściej przestrzegają: będą blackouty. To oznacza oczywiście straty wszędzie tam, gdzie prądu zabraknie, a także dla gospodarki w skali całego kraju.

Prąd z własnego lub wynajętego agregatu

Na szczęście istnieją agregaty prądotwórcze, a więc urządzenia oparte na silnikach spalinowych, które są w stanie wytwarzać energię elektryczną w dowolnym miejscu. Są to urządzenia stacjonarne i mobilne. Podmioty, które z różnych powodów muszą mieć pewność, że zasilania prądem nie zabraknie nawet na chwilę, korzystają z tych pierwszych, włączających się samoczynnie w razie odcięcia dopływu energii z sieci.

Ci wszyscy z kolei, którzy potrzebują wytwarzanego przez agregaty prądu, mogą je wypożyczać, np. w firmie dostępnej poprzez stronę http://agregaty.pl. Mogą to być np. inwestorzy realizujący jakieś zadania na placach budowy albo organizatorzy imprez plenerowych wymagających nagłośnienia i oświetlenia.

Współczesne agregaty można łączyć ze sobą, uzyskując potężną moc, liczoną w megawatach. Są także odpowiednio wyciszone, a przez to tylko umiarkowanie uciążliwe dla otoczenia. Zadbano również o to, by emitowały tylko ograniczoną ilość spalin. 

KOMENTARZE
Możliwość komentowania została wyłączona.