Leźno. Uroczysta akademia na setne urodziny Niepodległej

piątek, 9 listopada 2018 r., 14:01
fot. Longina Templin

Szkoła Podstawowa w Leźnie przygotowała oryginalną żywą lekcję historii, kultury i tradycji. Podczas czwartkowej uroczystej akademii z okazji setnych urodzin Niepodległej życzenia swojej Ojczyźnie składali uczniowie i dorośli. Były prezenty poetyckie, muzyczne i taneczne. Wyjątkowym wydarzeniem było posadzenie katyńskiego dębu pamięci i odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej Leonardowi Tuchlinowi.

Pomysłodawczynią tego wydarzenia była Halina Młyńczak, członkini Gdyńskiej Rodziny Katyńskiej. Ona też dokonała symbolicznego odsłonięcia tablicy. Leonard Tuchlin urodził się w Chmielnie. Podczas kampanii wrześniowej w 1939 roku dostał się do niewoli rosyjskiej. Jego nazwisko znajduje się na liście jeńców wojennych. Z Kozielska wywieziono go lasku katyńskiego i tam zamordowano.

Część artystyczną rozpoczęto polonezem, po czym uczniowie w telegraficznym skrócie przedstawili historię Polski od średniowiecza aż do 11 listopada 1919 roku, kiedy Polska po 123 latach niewoli się odrodziła i wróciła na mapę Europy. Wszyscy uczestnicy akademii odśpiewali cztery zwrotki naszego hymnu.

Trudno wyobrazić sobie urodziny bez prezentów. Nie zabrakło ich też podczas czwartkowej uroczystości. W przyniesionych pudełkach były... życzenia - poetyckie, muzyczne i taneczne. Szkolny zespół Wena pod pieczą Magdaleny Fortunki zaprosił gości i uczniów do wspólnego śpiewania. Do życzeń zespół dołączył bukiet pieśni z czasów II Rzeczpospolitej. Przypomniano takie znane piosenki jak: Przybyli ułani, Piechota, Serce w plecaku i Morze, nasze morze.

Zespół taneczny Perełki pod egidą Ireny Stoppy zaprezentował taniec marynarski.

Nauczyciele, pracownicy szkoły i rodzice w swoich życzeniach dla Polski przywołali fragmenty Kwiatów polskich Juliana Tuwima: Każda niech Polska będzie wielka: Synom jej ducha czy jej ciała. Daj wielkość serc, gdy będzie wielka, I wielkość serc, gdy będzie mała.

Ostatnie prezenty wręczyła Ewa Szymańska, dyrektorka szkoły. 32 osoby otrzymały medale Przyjaciel Szkoły. Szczególnym medalem uhonorowano byłą dyrektorkę szkoły Elżbietę Grabowską. Stowarzyszenie Rodzina Katyńska obdarowało ją Medalem Katyńskim.

- Elżbieta Grabowska jest inicjatorką spotkań z kombatantami. Co roku w naszej szkole odbywa się Dzień Kombatanta. To zawdzięczamy Elżbiecie Grabowskiej, która od 15 lat zajmuję się tą tematyką. Od lat uczy dzieci i młodzież patriotyzmu, miłości do ojczyzny i szacunku dla starszych - powiedziała Ewa Szymańska, wręczając jej medal Przyjaciel Szkoły.

Uroczystość zakończyło gromkie odśpiewanie "Sto lat" i słodki prezent jakim był urodzinowy tort.

- Szczególnie chcę się zwrócić do młodzieży ze słowami podziwu i podziękowania, bo przygotowaliście, przy pomocy waszych nauczycieli, wspaniałą uroczystość, wspaniałe urodziny naszej Ojczyzny. Wasze pieśni, recytacje i taniec pokazują, że was nie trzeba uczyć, co to jest patriotyzm. Można wam powiedzieć krótkie dziękuję i życzyć, abyście dalej byli patriotami w takim znaczeniu dzisiejszym. Wy macie dumnie iść jako Polacy, jako uczniowie, jako mieszkańcy Pomorza i Polski, zdobywać wiedzę, zdobywać to, co dzisiaj jest naszej Ojczyźnie potrzebne. Bądźcie dla siebie dobrzy, a gdy dorośniecie, w Polsce będzie jeszcze więcej dobra - podsumował uroczystość Wojciech Kankowski, burmistrz żukowskiej gminy.

Uroczystą akademię przygotowała Dorota Rabek (scenariusz i reżyseria) przy współpracy z Małgorzatą Ziółkowską.

L.T.

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.