Kartuzy. Piłsudczycy uczcili 100-lecie Niepodległej

sobota, 10 listopada 2018 r., 16:50
fot. MD-Z

Wspólne śpiewanie hymnu, spektakl aktorów z Kręgu Arasmusa, muzyczny występ uczniów ZKiW w Dzierżążnie, prezentacja o marszałku Józefie Piłsudskim i rogale św. Marcina na poczęstunek dla wszystkich - w ten sposób 100-lecie Niepodległej uczcić postanowili członkowie i sympatycy okręgu kaszubsko-pomorskiego Związku Piłsudczyków RP. Zaprosili na uroczystą akademię, która w sobotnie przedpołudnie odbyła się w Urzędzie Miejskim w Kartuzach.

100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości członkowie Związku Piłsudczyków w Kartuzach postanowili uczcić w sposób szczególny. W sobotnie przedpołudnie, w przeddzień oficjalnych obchodów zaprosili chętnych na okolicznościową akademię. Spotkanie umiliły i uświetniły muzyczny występ patriotyczny w wykonaniu uczniów Zespołu Kształcenia i Wychowania w Dzierżążnie oraz spektakl pt. "Rok 1918" w wykonaniu aktorów z kiełpińskiego Kręgu Arasmusa.

W przystępny sposób, z myślą zwłaszcza o najmłodszych przedstawiono też sylwetkę Józefa Piłsudskiego. Młodzież 13. Kiełpińskiej Drużyny Harcerek Manada ZHR zaprosiły wszystkich do wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych.

- Chciałbym, by to nasze święto niepodległości było świętem radosnym. W tym wydarzeniu nie chodzi tylko o to, by pójść na uroczystość czy obejrzeć ją w telewizji, ale też o to, by zbliżyć się do siebie i ją przeżyć. Chcemy byśmy się dziś radowali i cieszyli, jutro świętować będziemy 100-lecie odzyskania niepodległości. To była ogromna radość wtedy, kontynuujmy ją tak jak nasi członkowie. Cieszmy się, bo tych smutnych momentów jest w naszej historii zbyt wiele, ale te wesołe warto zawsze podkreślać i celebrować. Życzmy sobie, byśmy nigdy więcej o wolność walczyć nie musieli - mówił Tomasz Kocent, prezes kaszubsko-pomorskiego okręgu związku.

Podczas uroczystości burmistrz przekazał pisłudczykom, harcerzom oraz starostwu powiatowemu flagi, które gmina otrzymała z kancelarii prezydenta RP.

Dla uczestników przygotowano też pyszną niespodziankę - sto rogali św. Marcina.

MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.