II Wieczór Wspomnień w Tuchlinie

sobota, 10 listopada 2018 r., 20:19
fot. AL

Uczczenie jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, ale też przybyliżenie rodzimej historii miał na celu II Wieczór Wspomnień w Tuchlinie. Wydarzenie w sobotni wieczór zgromadziło w szkolnej sali lokalną społeczność, która miała okazję obejrzeć wyjatkowy program artystyczny w wykonaniu uczniów, wysłuchać koncertu patriotycznego oraz włączyć się w odtworzenie najważniejszych losów szkoły, wsi i jej mieszkańców na przestrzeni minionych wieków.

Wieczór pełen wspomnień - tak w wielkim skrócie można podsumować sobotnie wydarzenie, na które mieszkańców zaprosiła Szkoła Podstawowa w Tuchlinie. W przeddzień wielkiego jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, przypomniano tam, czym jest wolność i dlaczego należy o nią nieustannie dbać.

- Cieszę się, że tego szczególnego wieczoru mogę być tu z państwem. 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości to naprawdę szczególny czas. Warto wykorzystać ten czas i zastanowić się nad tym czym jest wolność. Przekazali nam ją nasi przodkowie, którzy przelali za nią krew. Dla naszego pokolenia ta wolność łączy się z czasami swobodnego, przyjemnego życia. Niemniej o tę wolność cały czas trzeba dbać. Dużo mówi się patriotyźmie. Myślę, że patriotyzm polega też na tym, abyśmy byli uczciwi i przyzwoici we wszystkim co robimy. Jeśli będziemy tak żyć, to myślę, że dane nam będzie przekazać pokój i wolność kolejnym pokoleniom, naszym dzieciom i wnukom - mówił Zbigniew Fularczyk, wicewójt gminy Sierakowice.

Dyrektor Szkoły Podstawowej w Tuchlinie zaapelował z kolei o wywieszenie flag biało-czerwonych.

- Nasza gmina zakupiła flagi biało-czerwone dla wszystkich mieszkańców. Byłoby miło, aby jeszcze dzić zawiesić je przed naszymi domami. Nie wiem dlaczego, ale wydaje mi się, że wstydzimy się naszych barw narodowych, barw, za które nasi ojcowie, pradziadowie przelali krew, oddali życie. Zawieśmy flagi, pokażmy, że jesteśmy Polakami - zachęcał dyrektor Jarosław Jóskowski.

W pierwszej części wieczoru dla licznej publiczności wystąpili uczniowie szkoły. Najmłodsi odtańczyli poloneza, starsi recytowali oraz zaprezentowali scenkę z epopoei kaszubskiej "Życie i przygody Remusa". W drugiej odsłonie był czas na przybliżenie losów miejscowej szkoły, Tuchlina i jego mieszkańców.

Każdy, kto pojawił się na tym wyjątkowym spotkaniu, otrzymał kartę kroniki i mógł zaprezentować ją innym uczestnikom wydarzenia. Dzięki temu lokalna społeczność miała okazją aktywnie uczestniczyć w II Wieczorze Wspomnień w Tuchlinie.

Wieczór uświetnił koncert patriotyczny w wykonaniu zespołu Lutnia z Luzina.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.