Obchody 100-lecia Niepodległości w Sierakowicach

niedziela, 11 listopada 2018 r., 12:08
fot. AL

Złożenie kwiatów pod pomnikiem Królowej Polski, Marsz dla Niepodległej, odsłonięcie pomnika księdza Bernarda Łosińskiego, odtańczenie poloneza, msza św. w intencji Ojczyzny, czy wspólne śpiewanie Hymnu Narodowego - tak w wielkim skrócie przebiegały Gminne Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Sierakowicach.

Złożeniem kwiatów pod pomnikiem Królowej Polski i odśpiewaniem hymnu rozpoczęło się świętowanie 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w Sierakowicach. Następnie uczestnicy uroczystości przemaszerowali ulicami Sierakowic trzymając w dłoniach powiewające biało-czerwone flagi na Rynek, gdzie miały miejsce dalsze obchody.

Tam uczniowie Szkoły Podstawowej w Tuchlinie odtańczyli poloneza i głos zabrał włodarz Sierakowic.

- Witam was w wolnym kraju. Wasza obecność w tym miejscu świadczy dobitnie, że wzięliście sobie do serca słowa prymasa Stefana Wyszyńskiego: "Najważniejszy obowiązek spoczywający na nas współczesnych i na młodym pokoleniu to obowiązek szacunku dla własnej historii". Nigdy dość słów, które będą świadczyły o naszej wdzięczności wobec tych pokoleń, które przeminęły, a które wywalczyły, wymodliły i wypłakały wolność, której ukoronowaniem był 11 listopada 1918 roku. Nam ta wolność została dana, nie mówię w prezencie, ale została ona i zadana, żebyśmy jej prawidłowo używali, pielęgnowali i przekazywali następnym pokoleniom - mówił wójt gminy Sierakowice Tadeusz Kobiela.

- Dziś oddajemy szacunek wszystkim naszym bohaterom - tym znanym jak Józef Piłsudski czy Roman Dmowski i wielu innym, np. generałom, którzy walczyli o naszą wolność. Dziś chcemy także, dzięki hojności fundatorów odsłonić popiersie ks. Bernarda Łosińskiego, jednego z naszych bohaterów. To on, gdy Polska była pod zaborami dbał i dmuchał w żagle patriotyzmu przez co może łatwiej było w 1918 r. na tych ziemiach posiać ziarno wolności. Dzisiaj w dowód wdzięczności to popiersie zostanie poświęcone i przypominać będzie o naszych rodzimych bohaterach - kontynuował.

Jednym z punktów uroczystości było też odsłonięcie pomnika ks. Bernarda Łosińskiego, czego dokonali Andrzej Bigus i Tadeusz Bigus, a także autor dzieła Jarosław Wójcik i wójt Tadeusz Kobiela. Prelekcję nt. działalności społecznej, politycznej i gospodarczej ks. Bernarda Łosińskiego wygłosiła Danuta Pioch.

Sierakowickie obchody setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości zwieńczyła msza święta w intencji Ojczyzny.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.