Tak w Kartuzach uczczono 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości

niedziela, 11 listopada 2018 r., 16:09
fot. MD-Z

Uroczysta msza św., przemarsz ulicami miasta, okolicznościowe przemówienie starosty i złożenie kwiatów pod pomnikiem Matki Boskiej Królowej Korony Polskiej - tak w Kartuzach wyglądała pierwsza część powiatowo-gminnych obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Po oficjalnej części licznie przybyli na uroczystości mieszkańcy przemaszerowali na Rynek, gdzie wspólnie śpiewano hymn i pieśni patriotyczne.

Obchody 100. rocznicy odzyskania niepodległości rozpoczęto mszą św. w kartuskiej kolegiacie. Po niej poczty sztandarowe oraz uczestnicy obchodów - młodzież, harcerze, przedstawiciele władz samorządowych i parlamentarnych oraz szkół, instytucji i organizacji działających na terenie powiatu przemaszerowali pod pomnik Matki Boskiej Królowej Korony Polskiej, gdzie wysłuchano przemówienia starosty Janiny Kwiecień oraz złożono kwiaty.

Starosta swoją przemowę rozpoczęła cytatem z pierwszej strony "Przewodnika Katolickiego" 27 października 1918 roku: "Na zegarze dziejowym wybiła godzina wolności! Z ogólnego zamętu, ze krwi ofiarnej, płynącej potokami po świecie całym, z morza strasznej nędzy ludzkiej, wyłania się świat nowy, lepszy, oparty na zasadach prawa i sprawiedliwości. Polska ma powstać, wolna, niepodległa, zjednoczona".

- Nadzieja i radość z tych słów, napisanych przed stu laty uderza nas również dziś. Polska po latach niewoli, po straszliwej wojnie, wynurzała się z niebytu. Długie lata zaborów nie złamały ducha i dążeń niepodległościowych Polaków, albowiem każdy w swym sercu i myślach pielęgnował ideę wolności - podkreślała Janina Kwiecień.

- Spotykając się tu dziś składamy hołd twórcy niepodległego państwa polskiego, ale też tysiącom żołnierzy, którzy przelali krew w walce o niepodległość. Listopad to polski miesiąc narodowy. Rocznica nie tylko niepodległości odzyskanej w 1918 roku, lecz także jednego z najważniejszych powstań z roku 1830, które podjęto na przekór wielu opiniom, uważających ten zryw za bezsensowny i nierokujący szans powodzenia. Ta walka położyła podwaliny pod odzyskanie niepodległości, najpierw w 1918 roku, a potem w czerwcu 1989 roku - mówiła starosta.

- Narodowe święto niepodległości wyraża dla każdego Polaka nie tylko radość z odzyskanej wolności, ale także skłania do refleksji. Patrząc na polską drogę do wolności nie sposób nie przywołać słów Leopolda Staffa: "Wolność krzyżami się mierzy". Krzyż to symbol cierpienia i zwycięstwa. Inaczej mówiąc, patrząc na narodowe dzieje, nie byłoby zwycięstwa bez cierpienia - kontynuowała Janina Kwiecień.

- Entuzjazm, jaki pojawił się w narodzie po latach cierpienia był nieporównywalny z niczym. Mam nadzieję, że ten niebywały entuzjazm naszych przodków pozostanie również z nami, inspirując nas do działania, budząc dumę z polskości, z naszego bogatego dziedzictwa. Mam nadzieję, że przyszłe pokolenia będą mogły bez przeszkód kontynuować dzieło wielkich rodaków - podkreślała.

- Świętując dziś 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości, zróbmy wszystko, by 11 listopada był dniem radosnym i wyjątkowym dla każdego Polaka. Jest to przecież dzień ponownych narodzin naszej ojczyzny. Celebrujmy go, by stał się prawdziwym świętem, a motywem przewodnim uroczystości niech będzie porozumienie ponad wszelkimi podziałami i w imię dobra narodu - zaznaczyła na zakończenie.

Po zakończeniu oficjalnej części obchodów wszyscy zebrani przemaszerowali na kartuski Rynek. Tam wspólnie w samo południe odśpiewano hymn. Tradycyjnie okolicznościowy happening przygotowała też młodzież z Centrum Inicjatyw Edukacyjnych. Spotkanie zakończyła słodka niespodzianka - biało-czerwony tort dla wszystkich. Zdjęcia znaleźć można tutaj.

MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.