Patriotyczne świętowanie ze śpiewem, happeningiem i tortem na Rynku w Kartuzach

niedziela, 11 listopada 2018 r., 20:20
fot. MD-Z

Na wspólne świętowanie 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości na kartuski Rynek tłumnie przybyli mieszkańcy Kartuz i okolic. Druga część patriotycznych obchodów upłynęła pod znakiem wspólnego śpiewania hymnu, pieśni i podziwianiu happeningu przygotowanym przez młodzież. Na zakończenie wszystkich zaproszono na pyszny tort.

Po zakończeniu oficjalnej części uroczystości z okazji 100-lecia Niepodległej, uczestnicy obchodów zebrali się na kartuskim Rynku. Tą część świętowania rozpoczął koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu orkiestry dętej Ochotniczej Straży Pożarnej w Kartuzach. Zebranym wręczono okolicznościowe kotyliony i egzemplarze śpiewnika "Mała księga patrioty".

Gdy wybiła godz. 12 mieszkańcy tłumnie zebrani na płycie Rynku odśpiewali, wzorem rodaków w całym kraju o tej porze, "Mazurka Dąbrowskiego".

Podczas spotkania na Rynku uczestnikom obchodów wręczono egzemplarze Konstytucji w języku kaszubskim, przetłumaczone przez Danutę Pioch. Projekt realizowany przez Stowarzyszenie Otwarte Kaszuby, jest współfinansowany przez powiat kartuski, inicjatywę wsparła też gmina Kartuzy.

- Publikacja Konstytucji po kaszubsku jest elementem obchodów 100-lecia Niepodległości Polski, jak również wyrazem szacunku do kaszubskiej tożsamości, języka i kultury - poinformował Krzysztof Rek.

Tradycyjnie z okazji 11 listopada happening patriotyczny przygotowało z młodzieżą Centrum Inicjatyw Edukacyjnych. Tym razem widowiskowo odbyło się pod hasłem "Wolność zapisana".

Na wszystkich czekał też poczęstunek - darmowa grochówka oraz pyszny tort w biało-czerwonym wydaniu.

MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.