Gminna Orkiestra Dęta Żukowo obchodziła 15. urodziny

poniedziałek, 12 listopada 2018 r., 16:47
fot. Longina Templin

Żukowski zespół muzyczny ma w swoim repertuarze ponad 100 utworów - od barokowych po popularne współczesne kompozycje rozrywkowe. Podczas niedzielnej gali urodzinowej, która odbyła się w ramach obchodów 100-lecia niepodległości, muzycy pod wodzą kapelmistrza Pawła Gruby przygotowali kilkanaście różnorodnych utworów, do których dołączyli jeszcze kilka na bis po gorącej owacji widowni.

Występ składał się z trzech części. Pierwsza z nich była wiązanką melodii tradycyjnych w aranżacji Pawła Gruby. Były Kaszëbsczé jeziora, i Tu je nasza zemia, które zaśpiewała Iga Pobłocka. Zagrano również Derno Polka i Żebë wrócył ten czas.

Kolejną część rozpoczął duet uczniów klasy pierwszej Szkoły Podstwowej nr 1 w Żukowie. Antonina Gruba i Dominik Stenzel piosenką Co to jest niepodległość wprowadzili w klimaty patriotyczne, które po nich kontynuowała orkiestra wraz z wokalistką Igą Pobłocką taki utworami jak Rota i Żeby Polska byłą Polską.

Na deser jubilaci przenieśli widownię w świat muzyki klasycznej i rozrywkowej. Muzycy po raz pierwszy publicznie wykonali Concerto in D (BWV 972) - II część Larghetto Jana Sebastiana Bacha. Muzykę rozrywkową reprezentowały utwory z repertuaru Franka Sinatry, Whitney Houston i zespołu The Beatles.

Paweł Gruba jest nie tylko szefem orkiestry, ale także utalentowanym muzykiem. Od 29 lat występuje z Kaszubskim Zespołem Pieśni i Tańca Sierakowice, który przygotował urodzinowy prezent w postaci występu podczas niedzielnej gali.

Było mnóstwo podziękowań, gratulacji i upominków od przedstawicieli władz samorządowych i zaproszonych gości.

Kapelmistrz Paweł Gruba podziękował tym, dzięki którym wszystko się zaczęło, a więc nauczycielom, pomysłodawcom i sponsorom. Szczególnie podziękowania przekazał tym, którzy "zarazili" go bakcylem muzycznym. Wśród nich są m. in. - ojciec Władysław Gruba, Witold Treder, Józef Gryczka i Eugeniusz Raulin.

Na jubileuszowej imprezie nie mogło zabraknąć urodzinowego ogromnego tortu i odśpiewania gromkiego "Sto lat".

Historia zespołu rozpoczęła się od uchwały Zarządu Ochotniczej Straży Pożarnej w Chwaszczynie, która 22 sierpnia 2003 r. powołała do życia Orkiestrę Dętą przy OSP w Chwaszczynie. Głównymi pomysłodawcami byli druhowie Jan Samp i Marek Makurat. Pierwszy z nich szukał sponsorów na zakup instrumentów, a drugi kandydatów do orkiestry.

Rolę kapelmistrzów pełnili: Eugeniusz Raulin i mjr Marek Gissel, a od 2006 roku kapelmistrzem jest Paweł Gruba.

W styczniu 2010 r. Rada Miejska w Żukowie powołała do życia Gminny Ośrodek Kultury, który przejął finansowanie orkiestry i zmieniła ona nazwę na: Gminna Orkiestra Dęta GOK Żukowo.

W październiku 2010 r. Orkiestra zdobyła Gminną Nagrodę Artystyczną "Sucovia" w kategorii muzyka.

Na początku 2011 roku Gminna Orkiestra Dęta GOK Żukowo nagrała swoją pierwszą płytę z coverami utworów rozrywkowych.

L.T.

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.