"Rekord dla Niepodległej" w Szkole Podstawowej w Borkowie

wtorek, 13 listopada 2018 r., 17:32
fot. nadesłane

W piątek dokładnie o godz. 11.11 na auli borkowskiej szkoły uczniowie, nauczyciele i goście zaśpiewali cztery zwrotki hymnu narodowego. Pobili wraz z pięcioma milionami innych uczniów i pół milionem nauczycieli "Rekord dla Niepodległej". Prawie 25 tys. polskich szkół w kraju i za granicą świętowało w ten sposób 100-lecie odzyskania niepodległości. Akcja została zainicjowana przez Ministra Edukacji Narodowej oraz Radę Dzieci i Młodzieży przy Ministrze Edukacji Narodowej.

Po wspólnym odśpiewaniu Mazurka Dąbrowskiego uczniowie klasy Va pod kierunkiem wicedyrektor Marii Szymańskiej przedstawili polskie dzieje. W sposób barwny i bardzo ekspresyjny zaprezentowali czasy klęsk i chwały narodu polskiego. Alegoryczna postać Polski została odarta z korony i zakuta w łańcuchy niewoli przez trzech zaborców.

Mali aktorzy obrazowo przedstawili nadzieję Konstytucji majowej i bohaterskie zrywy powstań narodowych. Wiek XX odmienił los uciemiężonego narodu. Józef Piłsudzki w swej odezwie ogłosił narodowi rozkucie kajdan niewoli i poprowadził Polskę do pełnej niepodległości.

Dopełnieniem spektaklu był występ uczniów z klasy pierwszej w aranżacji Renaty Belgrau, którzy w bardzo żywiołowy sposób zaśpiewali "Piosenkę młodego patrioty". Na zakończenie mali i więksi artyści otrzymali gromkie brawa od społeczności szkolnej.

Dyrektor Józef Belgrau w swej mowie podkreślił, że "Polska mogłaby nigdy nie odzyskać niepodległości, gdyby nie niezłomność wielu naszych przodków, gdyby nie pielęgnowanie języka polskiego i tradycji polskiej. Tu na Pomorzu polskość była szczególnie zagrożona. Ale nasi pradziadowie stanęli na wysokości zadania. Nie wolno zapomnieć o roli Kościoła Katolickiego w czasie zaborów. Kazania i religia w języku polskim podtrzymywały poczucie przynależności do Polski, mimo że na mapach świata naszej ojczyzny nie było. Ta tracona i odzyskiwana niepodległość nie jest dana na zawsze, mimo, że wy, drodzy uczniowie, na szczęście tylko taką, niepodległą Ojczyznę znacie. Z tego względu dla narodu ważna jest pamięć o jego historii."

Budynek szkolny, klasy zyskały świąteczny biało - czerwony wystrój. Przed głównym wejściem na chodniku pojawił się duży czerwony napis "NIEPODLEGŁA". Nawet zajęcia na świetlicy szkolnej pod kierunkiem Katarzyny Gruchały nabrały charakteru wychowania patriotycznego.

Uroczystość w borkowskiej Szkole zaszczyciły swą obecnością panie: Sylwia Laskowska - Bobula, wiceburmistrz gminy Żukowo i Weronika Miotk, przewodnicząca Rady Rodziców.

nadesłane./SP Borkowo

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.