Gmina Stężyca. Obchody 100. rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości

środa, 14 listopada 2018 r., 15:57
fot. nadesłane/Arkadiusz Kasprzycki

Gmina Stężyca obchodziła 100. rocznicę Odzyskania przez Polskę Niepodległości w Szymbarku. Uroczystość rozpoczęła się o godzinie 9.15 w kościele parafialnym. Celebrze przewodniczył ksiądz proboszcz Grzegorz Fąferko, sprawując mszę świętą w intencji Ojczyzny i Szymbarskich Zakładników.

W nabożeństwie uczestniczyły m.in. władze gminy, liczne delegacje i poczty sztandarowe oraz społeczność szkolna . Przemarsz pod pomnik Szymbarskich Zakładników poprowadziła Gminna Orkiestra Dęta ze Stężycy. Najpierw zaśpiewano hymn narodowy, potem pod przewodnictwem księdza proboszcza odmówiono modlitwę, następnie wójt gminy Tomasz Brzoskowski wygłosił przemówienie.

Pod pomnikiem złożono wieńce i kwiaty. Kolejna część uroczystości odbyła się w restauracji "Pod wieżą", gdzie uczniowie Zespołu Kształcenia i Wychowania w Szymbarku zaprezentowali montaż "Niepodległa, Niepokorna" przygotowany pod kierunkiem nauczycieli: Dominiki Bronk i Grzegorza Brylowskiego. Poza tym zebrani obejrzeli wystawę pamiątek związanych z odzyskaniem niepodległości i budową państwowości polskiej , a także zapoznali się z okolicznościowym numerem szkolnej gazetki "Promyk".

Działania te podjęto w ramach udziału szkoły w programie "Godność, Wolność, Niepodległość" , nad którego realizacją czuwa Halina Kasprzycka, nauczyciel historii. Uczestnikom obchodów z pewnością utkwiły w pamięci słowa piosenki: "Niepodległa, Niepokorna, zawsze była, będzie, jest. Uskrzydlona bielą orła, bije rytmem naszych serc…".

nadesłane/K.Pek

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.