Michał Jank zwycięzcą powiatowego etapu Olimpiady Młodych Producentów Rolnych

czwartek, 15 listopada 2018 r., 14:46
fot. MD-Z

Zasady chowu zwierząt w systemie ekologicznym, jaki wpływ na rolnictwo mają zmiany klimatyczne, organizacja porodu i zabiegi na prosiętach w pierwszym tygodniu życia - to przykłady zagadnień, z którymi zmierzyć się musieli uczestnicy kolejnej edycji Olimpiady Młodych Producentów Rolnych. W czwartek w Kartuzach odbył się powiatowy etap konkursu. Największą wiedzą wykazał się w nim Michał Jank. Czworo finalistów olimpiady weźmie udział w finale wojewódzkim w Lubaniu.

Olimpiada ma na celu m.in. upowszechnianie wiedzy rolniczej oraz idei ustawicznego kształcenia oraz doskonalenia się młodych rolników, promocji zawodu rolnika oraz osiągnięć w rolnictwie. Służy również integracji producentów rolnych, pogłębianiu wiedzy i umiejętności rolniczych, które przyczyniają się do stałego unowocześniania polskiego rolnictwa.

W etapie powiatowym tegorocznej olimpiady wystartowało 27 młodych rolników w wieku od 17 do 40 lat. Rolnicy musieli wykazać się wiedzą z zakresu m.in. produkcji roślinnej i zwierzęcej, integrowanej ochrony roślin, ekonomiki, bezpieczeństwa i higieny pracy, funduszy unijnych, przedsiębiorczości, ekologii i ochrony środowiska czy odnawialnych źródeł energii.

Wiedzę sprawdzano w dwóch etapach. Czworo najlepszych w części pisemnej w kolejnym etapie musiało odpowiadać ustnie na cztery pytania.

- Poziom wiedzy w dziedzinach takich jak hodowla trzody był wysoki i wyrównany. Największy problem sprawiają zagadnienia ekonomiczne. Tę wiedzę trzeba pogłębić, bo jest ona w prowadzeniu gospodarstwa bardzo ważna - mówiła gratulując uczestnikom Regina Kleina, kierownik Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego w Kartuzach.

Wyniki Olimpiady Młodych Producentów Rolnych:

1. miejsce - Michał Jank
2. miejsce - Tomasz Płotka
3. miejsce - Michał Smentoch
4. miejsce - Marcin Bystron

Zwycięzcom pogratulowali wiceburmistrz Kartuz Sylwia Biankowska oraz Zygmunt Stromski z Powiatowej Izby Rolniczej.

- Chciałbym wszystkim uczestnikom podziękować za ogrom posiadanej wiedzy. Macie ogromny zasób i można się od was wiele nauczyć. Gratuluję zarówno zwycięzcom, jak i wszystkim uczestnikom. Nowoczesne rolnictwo będzie w dużej mierze zależało od was, waszej wiedzy i wdrażania nowych pomysłów - podkreślał Zygmunt Stromski, przedstawiciel Powiatowej Izby Rolniczej.

Finaliści wezmą udział w finale wojewódzkim olimpiady, który zaplanowano na 12 grudnia w Lubaniu.

Tradycyjnie zmaganiom towarzyszyła powiatowa olimpiada BHP.

- Poziom w tym roku nie był zbyt wysoki. Zwycięzca udzielił 30 dobrych odpowiedzi na 40 możliwych, dlatego rozdaliśmy wśród uczestników broszury informacyjne. Bardzo proszę, by je przestudiować w długie zimowe wieczory. Bezpieczeństwo i higiena pracy to ogromnie ważna dziedzina wiedzy. W tym roku odnotowaliśmy wśród rolników dwa wypadki śmiertelne, a łącznie aż 80 zdarzeń z ich udziałem. Poziom bezpieczeństwa nie jest wystarczający, dlatego też koniecznie należy tę wiedzę pogłębiać - mówił Jan Grabowski z KRUS w Kartuzach.

Wyniki olimpiady BHP:

1. miejsce - Adam Flisykowski
2. miejsce - Mateusz Adamczyk
3. miejsce - Jakub Baranowski

Zwycięzcy olimpiady BHP wezmą udział w finale wojewódzkim, który odbędzie się 6 grudnia w Słupsku.

MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.