Pierwsza sesja rady miejskiej w Żukowie. Przewodniczącym Witold Szmidtke

sobota, 17 listopada 2018 r., 10:00
fot. MD-Z

W sobotni poranek rada miejska w Żukowie kadencji 2018-2023 po raz pierwszy obradowała w nowym składzie. Podczas sesji inauguracyjnej ci, których zaufaniem w minionych wyborach obdarzyli mieszkańcy, złożyli uroczyste ślubowanie. Oficjalnie zaprzysiężono też burmistrza Wojciecha Kankowskiego. W trakcie pierwszych obrad wybrano też przewodniczącego, wiceprzewodniczących oraz członków komisji stałych.

Pierwsze spotkanie w nowej kadencji radni rozpoczęli od mszy św. w kościele pw. WNMP w Żukowie. Sesję do momentu wybrania nowego przewodniczącego prowadził najstarszy wiekiem radny - Jerzy Żurawicz.

Obrady rozpoczęto od złożenia ślubowania. Po nim przystąpiono do wyboru przewodniczącego na nową kadencję. Zgłoszono tylko jedną kandydaturę - radnego Witolda Szmidtke. Przewodniczącego wybrano w tajnym głosowaniu. Łącznie oddano 14 głosów ważnych, które były jednocześnie głosami "za" oraz sześć głosów nieważnych.

Następnie ślubowanie złożył burmistrz Wojciech Kankowski.

- Gwarantuję, że to, co głosiłem razem ze swoim komitetem wyborczym będę starał się wypełniać jak najlepiej. Państwo radni, niezależnie z jakiego komitetu startowaliście, otrzymaliście społeczny mandat zaufania. Jesteście przedstawicielami mieszkańców, wspólnie chcemy i musimy pewne rzeczy realizować. Deklaruję, że współpraca, którą winniśmy wyborcom ze mną i moim urzędem jest na każdego z państwa otwarta - podkreślał Wojciech Kankowski.

- Przyszły rok będzie bardzo mocno zaangażowany pod względem inwestycyjnym. Czeka nas budowa dwóch dużych węzłów w Żukowie i Rębiechowie. Ogromnym wyzwaniem jest też toczący się już projekt związany z modernizacją i rozbudową systemu wodno-kanalizacyjnego. W tym zakresie będę od państwa oczekiwał, ale też prosił o pomoc i wsparcie przy problemach, które się pojawią, bo każda inwestycja linowa, powoduje jakieś uciążliwości. Od waszych dobrych relacji z mieszkańcami i urzędem będzie zależało, by były one jak najmniejsze, żeby je niwelować i budować pewne zrozumienie. Nasza gmina rozwija się w tempie bardzo szybkim, wskazują na to nie tylko opinie nas samych, ale też niezależne badania i liczby. Mamy już 37,5 tys. mieszkańców zameldowanych - mówił burmistrz.

- Jestem gotowy do współpracy, jestem gotowy do dyskusji. Mieszkańcom chcę kolejny raz powiedzieć, że ich sprawy będą dla mnie bardzo ważne. System podatkowy, co pokazała współpraca z radą w ubiegłej kadencji, był w miarę stabilny. Gdy nie było konieczności, nie podwyższaliśmy podatków, również w 2019 roku nie planuję podwyżek. Dziękuję mieszkańcom gminy Żukowo, wyborcom i deklaruję radzie wolę zgodnej współpracy i działania na rzecz mieszkańców - podkreślił.

Podczas pierwszej sesji dokonano też wyboru wiceprzewodniczących. W kadencji 2018-2023 funkcję tę pełnić będzie troje rajców. Radni zgłosili łącznie cztery kandydatury - Albina Bychowskiego, Grzegorza Tokarskiego, Tyberiusza Tredera i Mariolę Żmudzińską. Przeprowadzono głosowanie tajne.

Na Albina Bychowskiego oddano 13 głosów, kandydaturę Tyberiusza Tredera poparło 14 radnych, na Grzegorza Tokarskiego - 14 osób. Mariola Żmudzińska otrzymała siedem głosów.

Wiceprzewodniczącymi nowej kadencji zostali - Albin Bychowski, Grzegorz Tokarski i Tyberiusz Treder.

Radni przyjęli też uchwałę w sprawie wynagrodzenia burmistrza. Otrzymywać on będzie łącznie 10.620 zł miesięcznie. Na pensję składają się cztery elementy - 4.800 zł pensji zasadniczej, 2.100 zł dodatku funkcyjnego, 960 zł dodatku za wieloletnią pracę i dodatek specjalny w wysokości 2.760 zł.

MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.