Kartuzy. Dzielili się najcenniejszym lekiem, jakim jest krew

sobota, 17 listopada 2018 r., 15:37
fot. AL

Aż 40 osób w sobotnie przedpołudnie odwiedziło oddział terenowy Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kartuzach. 34 mogły podzielić się płynem ratującym życiem, a tym samym stacja krwiodawstwa wzbogaciła się aż o nieco ponad 15 litrów tego najcenniejszego leku.

Za nami piąta, a zarazem ostatnia z tegorocznych sobotnich akcji oddawania krwi. Mieszkańcy powiatu kartuskiego i to zarówno strażacy, jak i osoby nienoszące munduru licznie przybyły do Punktu Krwiodawstwa w Kartuzach, by podzielić się cząstką siebie. Łącznie zarejestrowało się 40 osób, z których 34 mogły oddać krew. Tym samym kartuscy krwiodawcy zebrali łącznie 15,3 litrów tego najcenniejszego lekarstwa.

Warto po raz kolejny przypomnieć, że krew jest towarem deficytowym. Najcenniejszym lekarstwem, którego nie da się zastąpić. Ogromna ilość wypadków i zabiegów chirurgicznych powoduje, że krew jest potrzebna co minutę, średnio dla jednej na dziesięć osób przebywających w szpitalu. Oddanie krwi zajmuje zwykle kilkanaście minut a jedna jednostka krwi może uratować życie nawet trzem osobom.

- Chciałbym podziękować wszystkim krwiodawcom za tak liczne przybycie i podzielenie się darem krwi - podkreśla mł. ogn. Paweł Gawin, prezes Klubu HDK przy KP PSP w Kartuzach.

Przypominamy, że krwią można dzielić się także od poniedziałku do piątku w oddziale terenowym Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kartuzach (przy Powiatowym Centrum Zdrowia w Kartuzach w godzinach od 7. do 12.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.