Żukowo. Turniejowe Grand Prix dla KGW w Borkowie

sobota, 17 listopada 2018 r., 19:40
KGW w Borkowie zdobyło Grand Prix KGW w Borkowie zdobyło Grand Prix fot. Longina Templin

Po raz szesnasty w turniejowe szranki stanęły członkinie Kół Gospodyń Wiejskich działających na terenie żukowskiej gminy. W tegorocznej edycji panie zbierały punkty w kategorii kulinarnej, w pokazie mody, w scence kabaretowej oraz w piosence z inscenizacją. Najwyższą ocenę podczas sobotniej imprezy uzyskało KGW w Borkowie, które zdobyło Grand Prix.

Na pierwszy ogień w sobotniej imprezie poszła prezentacja dań. Na stole królowały śledzie marynowane w oleju. Jury oceniając wyroby, brało pod uwagę przede wszystkim ich smak.

Kolejną konkurencją była piosenka z inscenizacją "O mojej mamie". KGW Chwaszczyno stworzyło swój tekst do znanego przeboju sprzed lat "Mamo, nasza mamo" z repertuaru Czesława Niemena i Niebiesko - Czarnych. Panie z KGW w Małkowie i Otominie postawiły na hit Abby Mamma Mia, a członkinie KGW w Miszewie skorzystały z przeboju Anny Jantar "Baju baj". Wzruszającą piosenkę wykonała Alicja Treder z KGW Żukowo. Był to utwór z Kresów pt. "Moja matka ja wiem".

Różnorodność utworów sprawiła, że było nieco humoru, nostalgicznie, wspomnieniowo i refleksyjnie. Razem dawały obraz wielkiej miłości do matek.

Widowiskowa jest zawsze prezentowana przez członkinie KGW moda. Tak było i w tegorocznej edycji turnieju. Pokaz odbył się pod hasłem "otulona kwiatami". Każda modelka miała na prezentację około minuty. Występujące panie pokazały się z jak najlepszej strony - wyczucie rytmu, prezencja, styl, pomysłowość i duży wkład pracy. Na wybiegu zrobiło się kolorowo i "zapachniało" latem.

Dużo humoru wprowadziła scenka kabaretowa. Nazwano ją "Kagiewuszki kandydują - program wyborczy na wesoło". O wyborców walczyły kandydatki na przewodniczącą KGW, na sołtysa, na żonę dla rolnika, na burmistrza, a nawet na prezydenta Kaszub. Tę ostatnią wersję wybrały panie z KGW w Małkowie, puentując swoją scenkę kabaretową tak: "A głosujcie państwo jak chcecie. Przecież i tak dobrze wiecie, że tu nie zmieni się nic, bo to wszystko to jest pic!". Natomiast KGW w Borkowie po "prześwietleniu" czterech kandydatek na szefową KGW uznały, że "Na dobrą sprawę żadna się nie nada, może je zmiksować - to jedyna rada".

Wszystkie drużyny za prezentację skeczów zebrały mnóstwo gromkich oklasków.

- Tytuł scenki kabaretowej "Kagiewuszki kandydują" był dość pojemny znaczeniowo. Zaczęłyśmy więc od burzy mózgów. Propozycji było dużo, na przykład wybory na... najseksowniejszego mężczyznę w Małkowie. Ostatecznie zdecydowałyśmy się na prezydenta Kaszub. Potem zastanawiałyśmy się nad programem wyborczym, czyli co byście obiecały, gdybyście kandydowały? Hasła posypały się jak z rękawa, bo każdy wie, czego nam brakuje i co nam doskwiera. Z tego trzeba było stworzyć taką całość, żeby widza zainteresować i żeby nie było za długie. Przygotowania do turnieju zajęły nam około półtora miesiąca - powiedziała nam Lucyna Pakura, przewodniczącą KGW w Małkowie.

Część artystyczną wypełniły występy zespołów - Rapsodia, Kris oraz wokaliści - Marek Sękowski i Juan Felipe Alvarado

Jury w składzie: Piotr Hałuszczak, przewodniczący, Barbara Ditrych oraz Beata Stoppa po podliczeniu uzyskanych przez poszczególne koła punktów ogłosiło werdykt. Główne trofeum - Grand Prix po raz trzeci trafiło do rąk pań z KGW w Borkowie.

Wszystkie uczestniczące koła otrzymały prezenty, a najlepsze zespoły - puchary i nagrody rzeczowe.

Kategoria kulinarna - śledzie marynowane w oleju
I miejsce - KGW Pępowo
I miejsce - KGW Miszewo
II miejsce - KGW Glincz
III miejsce - KGW Otomino

Kategoria piosenka z inscenizacją
I miejsce - KGW Małkowo
I miejsce - KGW Żukowo
II miejsce - KGW Tuchom
III miejsce - KGW Leźno

Kategoria moda - otulona kwiatami
I miejsce - KGW Łapino
I miejsce - KGW Sulmin
II miejsce - KGW Skrzeszewo
III miejsce - KGW Widlino

Kategoria scenka kabaretowa - Kagiewuszki kandydują
I miejsce - KGW Chwaszczyno
II miejsce - KGW Przyjaźń
III miejsce - KGW Niestępowo

L.T.

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.