Strażacy z siedmiu jednostek walczyli z pożarem w Somoninie

wtorek, 20 listopada 2018 r., 21:58
fot. internet/Facebook/OSP Hopowo

Dziesięć zastępów straży pożarnej z siedmiu jednostek walczyło z pożarem, do którego doszło we wtorek wieczorem w Somoninie. Ogień zajął m.in. kotłownię budynku produkcyjnego, w którym znajdowała się stolarnia. Dzięki sprawnej akcji udało się uratować mienie o szacunkowej wartości około 300 tys. zł.

Do zdarzenia doszło około godz. 18. Pożar objął budynek produkcyjny, w którym na dole produkowano elementy z metalu, a na wyższych piętrach znajdowała się stolarnia.

Jak informują strażacy, w chwili przybycia pierwszych zastępów straży pożarnej na miejsce, wszystkie pomieszczenia piwniczne były zadymione. Znajdująca się na dole kotłownia była całkowicie objęta pożarem. Ogień zajął też klatkę schodową i pomieszczenia nad kotłownią, gdzie znajdowała się stolarnia. Pożar objął też część elementów konstrukcji dachowej na poddaszu.

- Działania polegały na podaniu czterech prądów wody w natarciu na palące się elementy - kotłownię i klatkę schodową, oddymieniu pomieszczeń oraz rozbiórce konstrukcji dachowej i innych elementów w celu szukania zarzewi ognia - informuje aspirant Florian Klinkosz, kierujący działaniami ratowniczymi.

Starty oszacowano na około 40. tys. zł. Spaleniu uległy m.in. kotłownia z piecem i wyposażeniem, elementy wewnętrzne pokrycia dachowego oraz belki. Znajdujące się w środku meble zostały okopcone przez dym i gazy popożarowe.

Uratowane mienie oszacowano na około 300 tys. zł. Uratowano m.in. maszynę do cięcia metalu, sprzęty w stolarni, spawarki. Akcja trwała około dwóch godzin.

Ze wstępnych ustaleń wynika, że najprawdopodobniej przyczyną pożaru mogło być nagromadzenie się sadzy w przewodzie kominowym.

W akcji brały udział OSP Somonino, OSP Goręczyno, OSP Dzierżążno, OSP Ostrzyce, OSP Hopowo, OSP Egiertowo i JRG Kartuzy.

MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.