Rusza ogólnopolska akcja. Ureguluj światła w swoim samochodzie za darmo!

piątek, 23 listopada 2018 r., 09:07
fot. internet/pixabay.com

Źle ustawione światła nie tylko negatywnie wpływają na widoczność, ale także oślepiają innych uczestników ruchu drogowego. Ich prawidłowe ustawienie istotnie wpływa więc na twoje bezpieczeństwo na drodze. W sobotę 24 listopada i trzy kolejne soboty światła w swoim samochodzie uregulujesz za darmo. Warto skorzystać z tej okazji, bo pod lupę samochodowe oświetlenie bierze też policja, a to może wiązać się z konsekwencjami finansowymi i zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego.

Jak pokazują policyjne statystyki, stan oświetlenia pojazdów budzi wiele zastrzeżeń. Co więcej, ryzyko śmiertelnego wypadku w nocy jest niemal dwukrotnie większe niż za dnia. W co ósmym wypadku, do którego dochodzi w nocy ginie człowiek. W dzień, w co piętnastym.

Na poziom bezpieczeństwa uczestników ruchu szczególnie po zmroku niewątpliwie wpływa prawidłowe ustawienie świateł w samochodzie. Światła ustawione za nisko silnie oświetlają drogę tylko blisko przed samochodem dając złudne poczucie "mocnego" i jaśniejszego oświetlenia, za wysoko - oślepiają kierowców jadących z naprzeciwka oraz nie oświetlą niebezpiecznej przeszkody, pieszego czy zwierząt.

Światła ustawione prawidłowo wydają się słabsze blisko pojazdu, ale najważniejszy jest daleki zasięg. Odpowiednio ustawione lampy umożliwiają zauważenie elementów odblaskowych i pasów na jezdni z odległości ponad 100 m. Dlatego dla własnego bezpieczeństwa, jak i innych uczestników ruchu zadbaj o prawidłowe ustawienie świateł!

Od soboty 24 listopada rusza ogólnopolska akcja, podczas której będziesz mógł uregulować światła w swoim samochodzie za darmo! Wystarczy, że w sobotę 24 listopada lub trzy kolejne soboty odwiedzisz jedną ze stacji diagnostycznych biorących udział w akcji, a ich diagności zadbają o to, by światła w twoim samochodzie świeciły prawidłowo.

Dlaczego warto wziąć udział w akcji? Równocześnie swoja akcję prowadzi Policja, która podczas kontroli pod lupę weźmie właśnie prawidłowe ustawienie świateł w pojeździe. Złe ich ustawienie wiąże się z mandatem karnym w wysokości od 100 do 200 zł, a także utratą dowodu rejestracyjnego.

Z listą stacji diagnostycznych, na których można bezpłatnie sprawdzić ustawienie świateł, można zapoznać się tutaj.

oprac. AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.