Kartuzy. Wernisaż wystawy "Śladem starych kartuskich cmentarzy"

piątek, 23 listopada 2018 r., 13:45
fot. nadesłane

W czwartek, 15 listopada 2018 r., w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej im. Janusza Żurakowskiego w Kartuzach odbył się wernisaż wystawy fotografii: "Śladem starych kartuskich cmentarzy". Spotkanie zorganizował Klub Integracji Społecznej, który powstał w ramach projektu kompleksowej rewitalizacji Centrum Kartuz.

Wystawa wpisała się w czas zaduszkowy. Listopad to miesiąc, który sprzyja zadumie, myślimy o przemijaniu i wspominamy naszych bliskich, którzy odeszli.

Wykonane przez uczestników fotografie przedstawiały kartuskie nekropolie: stary i nowy cmentarz, miejsce pochówku żołnierzy radzieckich, ale także miejsca upamiętniające te, które już dziś nie istnieją: cmentarz protestancki, katolicki przy kościele pw. św. Katarzyny oraz miejsce pochówku pierwszych mnichów z zakonu Kartuzów. W wystawie zawarte zostało także wspomnienie o nieistniejącym już dziś cmentarzu żydowskim.

W trakcie spotkania była możliwość wysłuchania wierszy polskich poetów: Jana Kochanowskiego, Karola Wojtyły, Heleny Poświatowskiej, Zbigniewa Herberta, Jerzego Szymika i Jana Twardowskiego. Oprawę muzyczną zapewniła 1 Kartuska Drużyna Harcerek "Ostoja" im. bł. Anieli Salawy z Kartuz.

Wystawie towarzyszyła obecność zakonnika - Kartuza, w którego wcielił się jeden z uczestników warsztatów, ubrany w habit uszyty również przez uczestniczkę Klubu Integracji Społecznej.

nadesłane

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.