Kredyt i pożyczka w Norwegii - jak wybrać dobrą ofertę?

poniedziałek, 26 listopada 2018 r., 08:30
fot. nadesłane

Społeczność Polaków mieszkających w Norwegii stale się powiększa. Chociaż Norwegia to bogaty kraj, który oferuje dobrze płatną pracę, to wielu rodaków musi czasami skorzystać z pożyczki lub kredytu.

O kredyt lub pożyczkę w Norwegii mogą starać się Polacy, którzy mieszkają na terenie tego państwa co najmniej dwa lub trzy lata - w zależności od wymagań konkretnego banku lub firmy. Niektóre instytucje wymagają także wpisu w norweskiej ewidencji ludności oraz posiadania stałego numeru personalnego. Wymogiem jest również ukończenie 20. lat, a w niektórych przypadkach także wykazanie się dochodem w wysokości minimum 180 000 koron rocznie (brutto).

 
Budżet
 
Chcąc zaciągnąć zobowiązanie finansowe w Norwegii warto przyjrzeć się domowemu budżetowi. Od jego wysokości zależy, na jak wysoki kredyt można sobie będzie pozwolić. Przy wyliczeniach trzeba wziąć pod uwagę wydatki związane z mieszkaniem, jedzeniem, bramkami, potencjalną podróżą do Polski i opłaceniem rachunków, np. za telefon lub internet. Do kosztów trzeba też doliczyć inne wydatki, które ponoszone są co miesiąc, np. opłaty za przedszkole dla dzieci.
 
Warunki kredytu/pożyczki
 
Pod uwagę należy wziąć oczywiście warunki zaciąganego kredytu lub pożyczki, takie jak okres kredytowania, wysokość kredytu, prowizja banku i oczywiście odsetki. Te ostatnie są szczególnie ważne, bowiem ich wysokość ustalana jest indywidualnie dla każdego klienta, na podstawie jego zdolności kredytowej oraz okresu kredytowania, i w skrajnych przypadkach sięgać może nawet 25%.
 
Dobre porównanie
 
Przed podjęciem decyzji o wyborze konkretnej oferty warto jest porównać kilka rodzajów kredytów i pożyczek. Rynek finansowy w Norwegii jest bardzo bogaty w takie produkty, dlatego dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z porównywarek internetowych, np. http://xn--ske-ln-mua1m.com/. Na takich stronach można w jednym miejscu uzyskać informacje odnośnie najbardziej korzystnych kredytów i pożyczek. Dzięki temu łatwiej jest wybrać najlepszą opcję.
 
Umowa
 
Bezwzględnie trzeba ją dokładnie przeczytać. Niestety, wiele osób nie czyta umów i podpisuje je bez zapoznania się z ich treścią. Na skutek takiego działania można wpaść w duże kłopoty finansowe, które powstają przez nieznajomość zapisów umowy. Dopiero po przeczytaniu umowy można ją podpisać. Do podpisu używany jest najczęściej BankID, czyli elektroniczna legitymacja, dzięki której możliwe jest elektroniczne zawieranie umów i podpisywanie dokumentów urzędowych.
 

KOMENTARZE
Możliwość komentowania została wyłączona.