Problem z mową - kiedy warto udać się z dzieckiem do logopedy?

poniedziałek, 26 listopada 2018 r., 13:07
fot. nadesłane

Rozwój dziecka ma charakter bardzo indywidualny - dotyczy to nie tylko ruchu, ale również mowy. Nie wszystkie maluchy zaczynają mówić w tym samym czasie, dlatego niewielkimi odstępstwami od wyznaczonych norm nie ma się co martwić. Aby jednak nie zbagatelizować potencjalnego problemu, warto poznać objawy mogące świadczyć o zaburzeniach rozwoju mowy.

Rozwój dziecka w zakresie mowy rozpoczyna się już w okresie noworodkowym - kiedy maluch podejmuje pierwsze próby komunikacji z otoczeniem za pomocą dźwięków w niczym nieprzypominających jeszcze słów. Z czasem stają się one coraz bardziej świadome i - zamiast przypadkowego zlepku sylab - maluch wypowiada pierwsze wyrazy. Co zrozumiałe, zasób jego słownictwa w dużej mierze związany jest z najbliższym otoczeniem, m.in. z rodziną i miejscem zamieszkania.

Nieprawidłowości w rozwoju mowy - jak je rozpoznać?

Istnieje wiele objawów świadczących o nieprawidłowym rozwoju mowy u dziecka. Pierwsze z nich mogą wystąpić już w 4.-6. miesiącu życia - warto o tym pamiętać, by nie przegapić alarmujących sygnałów.


• 4-6 miesiąc życia

W tym okresie niemowlę zaczyna wydawać coraz więcej dźwięków. Pojawiają się pierwsze głoski wargowe, tzn. "m", "p" i "b", później maluch zaczyna wymawiać sylaby tworzone przez spółgłoski i samogłoski.

Jeżeli na tym etapie życia dziecko nie osiąga wyżej wymienionych umiejętności, należy niezwłocznie skontaktować się z logopedą.

• 6-9 miesiąc

Czas między 6. a 9. miesiącem to faza związana z gaworzeniem. Odgrywa ono w rozwoju ważną rolę, ponieważ stanowi początek świadomego tworzenia dźwięków. Maluszek zaczyna powtarzać to, co słyszy, wypowiada proste sylaby. Pod koniec tego okresu mówi po swojemu - to wstęp do artykulacji słów.

Jeśli na tym etapie niemowlę nie jest zainteresowane mówieniem i nie wskazuje palcem na przedmioty, warto zwrócić się do specjalisty.

• Pod koniec 12 miesiąca

Pod koniec 1. roku życia dziecko zaczyna wymawiać pierwsze wyrazy składające się z sylab otwartych, czyli kończących się samogłoskami. Próbuje nazywać przedmioty i osoby. W tym okresie rozumie już kilka słów, nie rozumie natomiast zdań.

Rodzice powinni zareagować, jeśli ich pociecha nie używa prostych wyrazów, takich jak "mama", "tata", "baba".

• Po 1 roku życia

To niezwykle ważny etap, w którym zachodzi intensywny rozwój w zakresie mowy i rozumienia. Maluch zaczyna rozumieć coraz więcej słów i nazywa przedmioty z bliskiego otoczenia. Jeżeli tak nie jest, sygnał ten powinien skłonić do wizyty u logopedy.

Warto podkreślić, że w 2. roku życia dziecko ma bardzo bogaty tzw. bierny słownik (obejmujący rozumiane przez nie wyrazy), natomiast słownictwo czynne (mówione) może być nadal ograniczone.

Pierwsza wizyta u logopedy - kiedy ją odbyć?

Chociaż wydawać by się mogło, że z logopedą należy konsultować wyłącznie nieprawidłowości w rozwoju mowy, nie jest to warunek konieczny do umówienia wizyty. Do specjalisty można się wybrać już w pierwszych dniach życia niemowlęcia - aby ocenił prawidłowość budowy aparatu mowy. Z czasem konsultacje mogą dotyczyć stymulacji rozwoju dziecka w zakresie mówienia.

Warto mieć świadomość, że logopeda pracuje nie tylko z maluszkami, u których podejrzewa się zaburzenia rozwojowe - znacznie lepsze efekty przynoszą wizyty mające na celu wspieranie prawidłowego rozwoju mowy.

KOMENTARZE
Możliwość komentowania została wyłączona.