Żukowo. Rewitalizacja zabytkowego spichlerza zmierza do finału

poniedziałek, 26 listopada 2018 r., 13:01
fot. Longina Templin

Modernizacja i adaptacja zabytkowego spichlerza rozpoczęła się w maju. Na przełomie sierpnia i września ruszyły prace wykończeniowe wewnątrz obiektu. Na realizację czekają jeszcze elementy, których nie było w projekcie - meble na wymiar i wyposażenie multimedialne. Cały zrewitalizowany spichlerz liczy niecałe 800 metrów kwadratowych powierzchni użytkowej. Koszt inwestycji to około 9 mln złotych.

- Kiedy obiekt przykryto dachem, mogły ruszyć prace wykończeniowe. Obejmują one m. in. ułożenie nawierzchni podłóg i ścian i wykończenia akustyczne głównej sali. Zadbano też o estetyzację wnętrza. Nad przyszłą recepcją zainstalowano tablicę z odwzorowanym haftem kaszubskim. Jeszcze będzie sprzątanie otoczenia spichlerza - wyliczał Wiesław Pałka, koordynator referatu inwestycji w żukowskim urzędzie.

Cały zrewitalizowany spichlerz liczy niecałe 800 metrów kwadratowych powierzchni użytkowej. Największym pomieszczeniem jest sala widowiskowa.

- Do zrealizowania zostało jeszcze kilka elementów, które nie były ujęte w projekcie, ale są bardzo istotne, czyli meble na wymiar i wyposażenie multimedialne. To jest niezbędne, aby w tej sali można było zaprezentować występy i recitale. Chcielibyśmy, aby goście, którzy przyjdą na otwarcie tego obiektu, zobaczyli po co on jest i dlaczego został za takie pieniądze wybudowany - dodał inspektor Wiesław Pałka.

Wspomniane wyposażenie ma kosztować od 1,5 mln złotych do 1,8 mln złotych. Na to są zabezpieczone pieniądze samorządowe.

Ze względu na prace realizowane przez Spółkę Komunalną Żukowo na ul. 3 Maja, przy której znajduje się spichlerz, nie można zamknąć obiektu pod kątem podłączenia go do sieci wodociągowych, kanalizacyjnych i gazowych. Prace wykonywane przez spółkę uniemożliwiają wykonanie przyłączy do spichlerza, a bez tego niemożliwe jest uzyskanie przez wykonawcę dokumentu stwierdzającego odbiór tego budynku przez odpowiednie służby.

- Jak prawdziwy gospodarz staram się zadbać o każdy szczegół. Co dwa tygodnie robimy spotkania Rady Budowy. Od samego początku miałam obawy, czy uda się mi się przekonać samorząd gminy do tak odważnej inwestycji. Zaczynaliśmy od zera, nie mając projektu, nie mając programu rewitalizacji, nie mając przeprowadzonych konsultacji z mieszkańcami. Startowaliśmy w ostatnim momencie w stosunku do innych miast, które już były przygotowane. Miałam obawy, czy zdążymy na czas z przygotowaniem dokumentacji. Na szczęście to się udało. Teraz jest już ogromna radość, ale do ostatniej chwili będę wymagać mobilizacji od wykonawcy, aby wszystko było zrobione jak należy - powiedziała nam podczas spotkania Rady Budowy Sylwia Laskowska - Bobula, zastępczyni burmistrza, pod której pieczą przeprowadzana jest rewitalizacja spichlerza.

- Mamy bardzo nowoczesny obiekt w niestandardowym wykonaniu, wyróżniający się dzięki pomysłowi wykorzystania haftu. Będzie to rozpoznawalne miejsce i aktywności mieszkańców, i działalności kulturalnej powiązanej z haftem kaszubskim. Będzie można dowiedzieć się wszystko o naszym hafcie żukowskim w części wystawowej. Do tej pory nie mieliśmy miejsca, aby go wyeksponować. Tutaj ma być nasze żukowskie serce Kaszub - dodała nasza rozmówczyni.

Wykonawcą jest firma Kamaro z Gdańska. Kwota kontraktu opiewa na niecałe 9 mln złotych. W budynku spichlerza mieścić się będzie Strefa Kultury oraz Centrum Aktywności Rodzin - CAR.

L.T.

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.