Mieczysław Struk ponownie marszałkiem województwa pomorskiego

wtorek, 27 listopada 2018 r., 10:16
fot. nadesłane/Urząd Marszałkowski w Gdańsku

Przez kolejne pięć lat na czele samorządu województwa pomorskiego stać będzie Mieczysław Struk. Jego kandydaturę na marszałka poparło 20 radnych. Skład Zarządu Województwa Pomorskiego uzupełnią: Wiesław Byczkowski, Ryszard Świlski, Agnieszka Kapała-Sokalska i Józef Sarnowski.

Podczas poniedziałkowej sesji Sejmiku Województwa Pomorskiego radni wybrali skład zarządu, który kierować będzie Pomorzem przez kolejnych pięć lat. Mandatem zaufania ponownie obdarzono Mieczysława Struka, któremu powierzono funkcję marszałka.

- Kwestią fundamentalną dla przyszłości regionu będzie przyjęcie przez Sejmik Strategii Rozwoju Województwa Pomorskiego do roku 2030. Powinna być ona wyrazem konsensusu regionalnego, w tym dbałości o długofalowe interesy rozwojowe każdego z subregionów. Nowej Strategii potrzebujemy z co najmniej dwóch powodów. Po pierwsze, wkrótce rozpocznie się realizacja nowego budżetu Unii Europejskiej na lata 2021-2027. Musimy się do tego właściwie przygotować tym bardziej, że możliwości wsparcia ze strony UE, choć wciąż znaczne, będą jednak mniejsze niż dotąd. Po drugie, musimy sprostać wielu szybko nadciągającym wyzwaniom - mówił w swoim wystąpieniu marszałek Mieczysław Struk.

- Jednym z największych jest starzenie się społeczeństwa. Choć jesteśmy najmłodszym demograficznie regionem Polski, to naszej gospodarce zaczyna brakować pracowników. Jednocześnie, wciąż za mało Pomorzan jest aktywnych zawodowo. Aby uniknąć negatywnych skutków tej sytuacji, potrzebujemy m.in. odpowiedzialnej i konsekwentnej regionalnej polityki senioralnej, a także dalekowzrocznej regionalnej polityki migracyjnej obejmującej również budowanie oferty dla utalentowanych ludzi z całego świata - kontynuował.

Przypomnijmy, że Mieczysław Struk w latach 1990-2002 był burmistrzem Jastarni. W 1998 roku został radnym Sejmiku Województwa Pomorskiego. Od 2005 roku sprawował funkcję wicemarszałka, a następnie od 2010 roku funkcję marszałka. Był współinicjatorem i Przewodniczącym Zarządu Komunalnego Związku Gmin. Jest propagatorem kultury północnych Kaszub i rybołówstwa bałtyckiego. Jest również laureatem nagrody im. Grzegorza Palki, tzw. samorządowego Oscara. Członek Platformy Obywatelskiej i Zrzeszenia Kaszubsko - Pomorskiego. Ma uprawnienia kapitana jachtowego i motorowodnego.

Skład Zarządu Województwa Pomorskiego uzupełnią Ryszard Świlski i Wiesław Byczkowski jako wicemarszałkowie oraz Agnieszka Kapała-Sokalska i Józef Sarnowski jako członkowie zarządu.

Ryszard Świlski ur. w 1971 r. w Gdańsku. Ukończył Uniwersytet Gdański, gdzie uzyskał tytuł magistra politologii, specjalizacja samorząd terytorialny. W latach 1994-1998 radny miasta Pruszcza Gdańskiego - wiceprzewodniczący rady miasta. W latach 1998-2002 radny Powiatu Gdańskiego - przewodniczący rady powiatu. Od 2002 roku do 2005 roku radny Powiatu Gdańskiego - wicestarosta Powiatu, a następnie zastępca burmistrza Pruszcza Gdańskiego. Jest członkiem Platformy Obywatelskiej.

Wiesław Byczkowski ur. 1955 r. w Gdyni. Ukończył prawo na Uniwersytecie Gdańskim. Z samorządem związany od 1994 r. Pełnił funkcję wiceprezydenta Gdyni (w latach 1994-1998) i wiceprzewodniczącego Rady Miasta. Był prezesem Związku Miast i Gmin Morskich (w latach 1994-2000), delegatem i przewodniczącym Komisji Rewizyjnej w Sejmiku Samorządowym Województwa Gdańskiego (w latach 1994-1998) oraz uczestnikiem prac nad Strategią Rozwoju Województwa Gdańskiego oraz Gdyni (w latach 1994-1998). W kadencji 2006 - 2010 pełnił funkcję Członka Zarządu Województwa Pomorskiego. Od 2010 pełni funkcję Wicemarszałka Województwa Pomorskiego. Jest również Członkiem Zarządu Baltic Sea States Subregional Cooperation BSSSC (Konferencja Współpracy Subregionalnej Państw Regionu Morza Bałtyckiego) oraz Członkiem Zarządu Euroregionu Bałtyk. Jest członkiem Platformy Obywatelskiej.

Agnieszka Kapała-Sokalska ur. w 1983 r., z zawodu adwokat. Prowadzi swoją kancelarię adwokacką, jest też szkoleniowcem i społecznikiem zaangażowanym w wiele inicjatyw edukacyjnych i pomocowych realizowanych na terenie województwa pomorskiego (m.in. Program Bezpieczeństwa Ekonomicznego i Wsparcia Osób Zadłużonych i Program Edukacyjny Pomorskiej Izby Adwokackiej. Jest autorką licznych publikacji popularyzujących wiedzę prawną zamieszczanych na łamach prasy codziennej i fachowej. W 2016 i 2018 r. nominowana w konkursie Prawnik Pro Bono roku oraz w 2018 roku w konkursie Kobieta Adwokatury. Jest członkinią .Nowoczesnej.

Józef Sarnowski ur. 1950 r. w Raciniewie. Absolwent Akademii Rolniczo-Technicznej w Olsztynie. W latach 2006-2014 radny powiatu nowodworskiego. Był też dyrektorem Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Gdańsku oraz prezesem "Polan" Hodowla i Nasiennictwo Roślin Ogrodniczych w Gdańsku. W poprzedniej kadencji był Wiceprzewodniczącym Sejmiku Województwa Pomorskiego, członkiem Komisji Strategii Rozwoju i Polityki Przestrzennej oraz Komisji Rolnictwa, Gospodarki Żywnościowej i Rozwoju Obszarów Wiejskich. Radny z ramienia Polskiego Stronnictwa Ludowego.

AL
info. Michał Piotrowski/rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.