Przodkowo. Pół wieku wspólnego życia na medal

czwartek, 29 listopada 2018 r., 18:42
fot. Longina Templin

50 lat temu wypowiadając sakramentalne "tak", przyrzekali sobie dzielić razem dobre i złe chwile. W tym roku dostojni jubilaci za długoletnie pożycie małżeńskie otrzymali medale przyznane im przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej, które wręczył im wójt Andrzej Wyrzykowski. Na piątkowej uroczystości przy suto zastawionych stołach zasiadło 11 par obchodzących Złote Gody oraz Wanda i Walerian Wiśniewscy, którzy przeżyli razem 60 lat.

Złoci jubilaci oprócz medali otrzymali listy gratulacyjne, upominki i kwiaty. Podziękowania, gratulacje i życzenia złożył szef przodkowskiego samorządu. Uhonorowano również parę małżeńską z sześćdziesięcioletnim stażem małżeńskim.

Prezentem specjalnym był występ artystyczny maluchów z Samorządowego Przedszkola w Przodkowie. Przedszkolaki zaprezentowały tańce, piosenki i recytacje. Wśród utworów muzycznych były znane przeboje sprzed lat - Oczarowanie, Tyle słońca w całym mieście i Chodź pomaluj mój świat. W jednym z wierszyków było takie przesłanie: " Mnóstwo zdrowia wam życzymy. Bądźcie silni i wytrwali. To jak godnie iść przez życie, wyście wszystkim pokazali."

Występ przygotowały Małgorzata Bronk z pomocą Kingi Wojowskiej.

Milusińscy otrzymali gorące brawa, a po nich przedszkolaki wręczyły jubilatom drzewka szczęścia.

Wśród jubilatów byli Władysława i Ryszard Kriegerowie z Szarłaty. Mają sześcioro dzieci. Cztery córki, w tym bliźniaczki oraz dwóch synów. Doczekali się 15 wnuków, a w drodze jest pierwszy prawnuk lub prawnuczka.

Pan Ryszard pochodzi z miejscowości Krąg w Borach Tucholskich. Po ślubie przeprowadził się do żony, która od urodzenia mieszka w Szarłacie.

- Moja siostra i siostra żony razem pracowały w Gdyni. To one nas "skumały". Pierwszy raz zobaczyliśmy się na weselu u mojej przyszłej szwagierki Katarzyny. Do Szarłaty przyjeżdżałem raz na jakiś czas. Daleko było. W jedną stronę ponad 100 kilometrów. Nie było takiej komunikacji jak dzisiaj. Pobraliśmy się po pięciu latach narzeczeństwa - wspomina pan Ryszard.

Pani Władysława otrzymała gospodarstwo od rodziców i wspólnie z mężem je prowadzili aż do emerytury. Gospodarstwo 18 lat temu przekazali najmłodszemu synowi Łukaszowi.

Szanowali każdy ciężko zapracowany grosz. Dzięki temu udało się wybudować stodołę, chlew i garaż. Z biegiem lat było ich też stać na zakup ciągnika i innych maszyn. Powoli się dorabiali.

Ryszard Krieger chociaż nie był tubylcem, zyskał sympatię mieszkańców i został sołtysem Szarłaty. Funkcje tę pełnił jedną kadencję. W tym czasie zbudowano odcinek drogi asfaltowej we wsi.

Jaka jest recepta na udane małżeństwo? - Jak się kocha, to jest bardzo proste - odpowiedział lakonicznie pan Ryszard. A żona dodała, że zgodne małżeństwo to umiejętność ustępowania, gdy jest taka potrzeba.

Oboje nie ukrywali, że otrzymanie medalu "Za Długoletnie Pożycie Małżeńskie" sprawiło im dużo radości.

- Mam już jeden medal za dobre gospodarowanie, a teraz dostaliśmy medal... za "dobre sprawowanie" - powiedział Ryszard Krieger pół żartem, pół serio.

Złoci Jubilaci

Elżbieta i Władysław Czerwionkowie z Kłosowa
Irena i Bruno Heftowie z Przodkowa
Teresa i Jerzy Krampowie z Bielaw
Halina i Józef Płotkowie z Barwika
Władysława i Ryszard Kriegerowie z Szarłaty
Jadwiga i Ryszard Szwabowie z Kosowa
Zdzisława i Brunon Taube z Kczewa
Czesława i Edward Ulanowscy z Przodkowa
Urszula i Jerzy Heweltowie z Przodkowa
Aleksandra i Mieczysław Woźniakowie z Przodkowa
Zofia i Witold Drożejko z Rębu

Diamentowi Jubilaci

Wanda i Walerian Wiśniewscy z Przodkowa

L.T.

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.