Sulęczyno. Dwukrotnie wyższe stawki opłat za śmieci? Radni sprzeciwili się wójtowi

czwartek, 29 listopada 2018 r., 20:02
fot. AL

Od stycznia w gminie Sulęczyno zmianie ulegnie wysokość opłat za śmieci. Proponowane przez wójta stawki miały być początkowo wyższe aż o ponad 90 proc. od tych obecnie obowiązujących. Z uwagi na sprzeciw radnych, jeszcze przed sesją, nieznacznie obniżono wysokość podwyżki. Nawet to jednak nie przekonało radnych, którzy w większości opowiedzieli się przeciwko tak drastycznemu wzrostowi cen za odbiór odpadów.

Podczas czwartkowej sesji sulęczyńscy radni dyskutowali nad ustaleniem nowych stawek opłat za śmieci. Przetarg na odbiór odpadów z terenu gminy Sulęczyno w 2019 roku wygrała firma Elwoz za kwotę 1.183.248 zł.

Zaproponowane przez władze gminy stawki na 2019 roku miały być aż o 93 proc. wyższe od tych obowiązujących obecnie. Większość radnych sprzeciwiła się tak wysokiej podwyżce cen, dlatego też jeszcze przed obradami, zmieniono uchwałę zapisując w niej nieco niższe stawki. Tym samym wzrost cen miałby nastąpić o 75 proc. Dla przykładu jednoosobowe gospodarstwo domowe, które zbiera odpady w sposób selektywny płacąc obecnie 15 zł miesięcznie, od stycznia musiałoby uiszczać opłatę w wysokości 26 zł.

Choć głosowania nad uchwałą nie poprzedziła żadna dyskusja, radni wyraz swojego niezadowolenia z tak drastycznych podwyżek wyrazili głosując w większości przeciwko projektowi uchwały. Przeciw zagłosowali: Łukasz Treder, Piotr Szuta, Marcin Gawin, Marzena Wenta, Grażyna Las, Robert Dera, Maria Łukowicz oraz Grzegorz Bielicki. Radny Arkadiusz Bronk wstrzymał się od głosu, natomiast pozostali opowiedzieli się za podwyżkami cen za odbiór odpadów.

- Ubolewam nad niepodjęciem uchwały. W związku z tym będziemy musieli raz jeszcze się spotkać i przedyskutować temat. Musimy też skontaktować się z Regionalną Izbą Obrachunkową, jak wyjść z tego impasu. Zrobiliśmy wielki ukłon wracając się z 93 proc. podwyżki do 75 proc., co i tak wiązałoby się z tym, że musielibyśmy wziąć pieniądze z "innej szuflady" i zapłacić za odbiór odpadów. Ustawodawca mówi bowiem wyraźnie, że śmieci mają się zapłacić z funduszu śmieciowego - mówił wójt Bernard Grucza.

- Jeszcze raz pochylimy się nad wyliczeniami, jeśli są jakieś wątpliwości. W tym temacie nie było, nie ma i nie będzie tajemnic. 8-10 proc. naszych mieszkańców nie płaci podatków. Ta sama grupa nie płaci nam za śmieci. Niestety reszta społeczeństwa musi to zapłacić - dodawał.

Do tematu stawek za odbiór odpadów radni mają powrócić w poniedziałek, na kiedy zwołano sesję nadzwyczajną.

Na sesji podjęto za to uchwałę w sprawie ryczałtowej stawki za odbiór odpadów z domków letniskowych. Właściciele działek letniskowych zapłacą rocznie 331 zł w przypadku segregacji śmieci lub 497 zł, gdy śmieci są zbierane w sposób zmieszany.

Do sprawy będziemy wracać.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.