Rozwój Twojego dziecka w pierwszych 3 miesiącach jego życia. Sprawdź

piątek, 30 listopada 2018 r., 12:18
fot. nadesłane

Niemowlę, początkowo nie w pełni świadome otaczającego je świata, w krótkim czasie zmienia się i zdobywa wiele nowych umiejętności. Chociaż cały 1. rok życia to okres bardzo intensywnych zmian, szczególnie zaskakujące są jego 3 początkowe miesiące. Sprawdź, jak na tym etapie wygląda rozwój niemowlaka.

Z dnia na dzień maluszek nabywa nowych umiejętności i staje się bardziej świadomy tego, co się wokół niego dzieje. Każda zmiana rozwojowa pociąga za sobą następne, dzięki czemu leżący noworodek krok po kroku zmienia się w aktywne i coraz bardziej samodzielne dziecko. Warto przy tym podkreślić, że rozwój niemowlaka zawsze ma indywidualny przebieg - dlatego nie martw się, jeżeli rówieśnicy z najbliższego otoczenia osiągają pewne postępy szybciej niż Twoja pociecha.

Rozwój niemowlęcia w 1 miesiącu życia

W tym okresie maluch stopniowo przestaje przypominać noworodka: głowa staje się coraz bardziej kształtna, skóra ulega wygładzeniu i znikają obrzęki. Nogi nadal pozostają lekko podkurczone - jest to całkowicie naturalny objaw. Maleństwo zaczyna też powoli rozpoznawać twarz, głos i zapach mamy.

Chociaż rozwój niemowlaka przebiega samoistnie, możesz w odpowiedni sposób go stymulować:

• Jak najczęściej układaj dziecko na brzuchu.
• Mów do niego z różnych części pokoju i sprawdź, czy zwraca głowę w kierunku dźwięku.
• Zbliżaj i oddalaj kontrastowe zabawki, np. specjalne książeczki dla niemowląt.

2 miesiąc życia

Zmiany rozwojowe w 2. miesiącu życia zachodzą jeszcze intensywniej - zarówno te psychiczne, jak i fizyczne. Maluszek zaczyna mieć coraz większy kontakt z otaczającym go światem, co wynika z usprawnienia zmysłu wzroku oraz słuchu. W tym okresie może już naśladować reakcje osób ze swojego otoczenia, a chociaż nadal dużo śpi, jest bardziej kontaktowy.

Także w 2 miesiącu możesz pobudzać rozwój dziecka, m.in. dzięki:

• mówieniu do niego z wykorzystaniem modulacji głosu
• powtarzaniu wydawanych przez niego dźwięków
• czytaniu prostych książeczek
• pokazywaniu zabawek w kontrastowych kolorach

Warto także pogłębiać więź z maluchem, m.in. poprzez noszenie go na rękach, układanie na swoim brzuchu i przytulanie. Takie czynności wpłyną pozytywnie na rozwój społeczno-emocjonalny.

3 miesiąc życia

3 miesiąc to ważny etap w życiu niemowlęcia i jego rodziców. Dziecko zaczyna coraz lepiej komunikować się z otoczeniem - nie tylko poprzez płacz. Jest jednocześnie znacznie bardziej ruchliwe i podejmuje pierwsze próby obracania się na boki.

W tym okresie łatwo zauważyć, że niemowlak chętniej przygląda się swoim dłoniom i bawi się rękami - to całkowicie naturalne zjawisko, ponieważ właśnie wtedy rozwija się koordynacja oko-ręka. Pojawia się także odruch chwytny, dlatego maluch będzie zainteresowany sięganiem po zabawki lub inne przedmioty.

Aby wspierać rozwój niemowlaka na tym etapie, zacznij wdrażać poniższe wskazówki:

• Zachęcaj do gaworzenia poprzez powtarzanie wydawanych przez niego dźwięków.
• Trenuj odruch chwytny poprzez umieszczanie w jego dłoni większych przedmiotów.
• Umieść kolorową karuzelę nad łóżeczkiem lub matą - pozwoli to wyćwiczyć koordynację oko-ręka.

Jeżeli zastanawiasz się, czy Twoja pociecha rozwija się właściwie, skontaktuj się ze specjalistą. Pediatra przebada malucha i oceni prawidłowość jego rozwoju.

KOMENTARZE
Możliwość komentowania została wyłączona.