Przodkowo. 21. Biesiada Seniorów z prawie 1000 gości

sobota, 1 grudnia 2018 r., 19:41
fot. Longina Templin

Wszyscy mieszkańcy przodkowskiej gminy, którzy ukończyli 65 lat, zostali zaproszeni na Biesiadę Seniorów. W halo sportowej z rok na rok robi się ciaśniej. Tegoroczna edycja była rekordowa, jeśli chodzi o ilość uczestników. Przy suto zastawionych stolach zasiadało prawie 1000 osób. Przygotowano występy artystyczne i dwa ogromne torty. Było "Sto lat" dla jubilatów i grudniowych solenizantów.

Zaproszonych gości przywitał wójt Andrzej Wyrzykowski. Przekazał życzenia seniorom oraz tym, którzy obchodzą urodziny w grudniu. Obdarowano ich symbolicznymi czerwonymi różami.

Zanim rozpoczęła się główna część imprezy odmówiono modlitwę, a Wacław Mielewczyk, proboszcz przodkowskiej parafii pobłogosławił przygotowany posiłek. Wszyscy obecni na sali dzielili się opłatkiem.

Na scenę zaproszono Złotych Jubilatów, którzy nie mogli uczestniczyć w czwartkowej gali. Szef przodkowskiego samorządu wręczył medale przyznane przez prezydenta RP jubilatom - Urszuli i Kazimierzowi Halmanom z Kawli.

Jak co roku podczas biesiady wręczano odznaczenia honorowych dawcom krwi. Odznaczenie Za Zasługi dla Ochrony Zdrowia otrzymał Zygmunt Cieszyński. Odznaczenie Honorowego Polskiego Krzyża VI stopnia wręczono Katarzynie Markowskiej.

Odznaczenie Zasłużony Honorowy Dawca Krwi I stopnia trafiły do rąk: Witolda Frankowskiego, Tomasza Frankowskiego, Marcina Littwina i Krystiana Cieszyńskiego. Odznaczenie Zasłużony Honorowy Dawca Krwi II stopnia - Andrzej Cirocki i Dawid Brylowski. Odznaczenie Zasłużony Honorowy Dawca Krwi III stopnia - Katarzyna Kus - Petke, Hanna Burchart, Helena Szwemin, Iwona Bejer, Leszek Mionskowski, Sławomir Milewczik, Stanisław Czaja, Tomasz Wicki z Bursztynka i Tomasz Wicki z Załęża.

Podczas prawie czterogodzinnej imprezy zaproszonych gości bawiła Przodkowska Orkiestra Dęta i jej dwie wokalistki - Marta Plichta i Ewa Barzowska. Wystąpił też parodysta Stan Tutaj i Teatr Muzyczny Hals.

Seniorzy opuszczali halę sportową ze specjalnie dla nich przygotowanymi podarunkami.

Mieczysław Hefta od sześciu lat jest mieszkańcem Tokar i od tej pory bierze udział w Biesiadzie Seniorów. Tym razem przybył sam, bo żona jest w szpitalu, ale - jak zaznaczył - uczestniczy w imprezie za jej zgodą. Przyrzekł też, że zrelacjonuje jej dokładnie co się działo podczas imprezy.

- Tu jest cudownie. Podoba mi się tego typu impreza specjalnie przygotowana dla seniorów. Mam tu bardzo dużo znajomych, z którymi mogę porozmawiać i powspominać. Ludzie są tutaj wyjątkowo sympatyczni. Tak samo jest w Tokarach. Mieszkańcy są życzliwi, a dzieci się kłaniają, gdy mnie widzą - powiedział nam Mieczysław Hefta.

- Z rok na rok przybywa nam seniorów, a zapraszamy wszystkich. Z tego wynika, że mieszkańcy naszej gminy trzymają się dobrze. Warto wspomnieć, że na pierwszej biesiadzie było 200 osób, w trzeciej uczestniczyło około 500, a dzisiaj jest prawie 1000. Doceniam pracę wszystkich, którzy przygotowują imprezę. To sztab ludzi. Udział w tym bierze młodzież, pracownicy urzędu, szkół, hali sportowej, nauczyciele, przewoźnicy, którzy przywożą seniorów gratis i wielu, wielu sponsorów - wspominał wójt Andrzej Wyrzykowski.

- Mieliśmy biesiady, w których występowali znani artyści. Teraz stawiamy na promocję utalentowanych dzieci, młodzieży i dorosłych z naszej gminy. Uważam, że biesiada to dobry pomysł. Od seniorów wiemy, że właśnie na to czekają, bo chcą się spotykać, rozmawiać, wspominać, integrować się, zobaczyć tych, których dawno nie widzieli - dodał.

L.T.

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.