Senior ma głos - I Debata Powiatowa za nami

niedziela, 2 grudnia 2018 r., 10:26
fot. AL

W sobotę Chmielnie z inicjatywy Kaszubskiego Uniwersytetu Ludowego odbyła się I Debata Powiatowa "Senior ma głos". Podczas spotkania debatowano o potrzebach seniorów, jak i niezbędnych działaniach wspierających rzecznictwo interesów tej grupy na forum publicznym.

Seniorzy, ale też przedstawiciele lokalnych samorządów dość licznie wzięli udział w I Debacie Powiatowej "Senior ma głos". Sobotnie spotkanie było okazją nie tylko do wysłuchania dobrych praktyk mikroprojektów seniorskich, ale także do dyskusji o potrzebach i niezbędnych działaniach wspierających seniorów.

- Osób w wieku 60+ jest coraz więcej i problem ten będzie się nasilać. Będzie nasilał się również przez to, że mimo to, że na Kaszubach mamy dobrą, starą kulturę, która mówiła o potrzebie opiekowania się osobami starszymi, młodzi ludzie często pracują poza miejscem zamieszkania, co powoduje, że nie mają możliwości opiekowania się rodzicami, dziadkami, czy innymi członkami rodzin. Siłą rzeczy w tym zakresie rola rodziny będzie się więc zmniejszała - mówił Marek Byczkowski.

- Przede wszystkim to przed władzami naszych powiatów i gmin stoi potrzeba stwierdzenia tego, gdzie ci seniorzy mieszkają, jacy są i jakie mają dolegliwości i problemy. Seniorzy lubią się spotykać i powinni się spotykać. Chyba nie ma dla nikogo lepszego lekarstwa niż wyciągnięcie z samotności, niż chwila rozmowy. Problem jednak w tym, gdzie się spotykać. Coraz większym problemem jest też znalezienie miejsca dla seniora w domu opieki społecznej. Brakuje już miejsc, a trzeba pamiętać, że seniorów w szybkim tempie będzie przybywać - kontynuował.

Organizatorem debaty był Kaszubski Uniwersytet Ludowy, który realizował też projekt "Senior ma głos". Polegał on na wsparciu szkoleniowym i doradczym seniorów z dziesięciu lokalnych organizacji z obszarów wiejskich powiatu kartuskiego. Zainicjowane i zrealizowane w projekcie działania na rzecz rozwoju komunikacji, monitorowania potrzeb i oczekiwań seniorów wspierały uczestnictwo i integrację tej grupy społecznej. Zorganizowano również warsztaty wielopokoleniowe. Oba te działania zwiększyły zasięg i efektywność społecznego oddziaływania organizacji, w których działają seniorzy oraz przyczyniły się do rozwijania świadomości wspólnoty interesów seniorów.

Seniorzy i ich organizacje zrealizowały samodzielnie dziesięć lokalnych mikroprojektów budujących pozytywny publiczny wizerunek społecznej aktywności seniorów w gminach powiatu kartuskiego.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.