Czad zaatakował w Kartuzach

niedziela, 2 grudnia 2018 r., 10:52
fot. archiwum

Jedna osoba w stanie nieprzytomnym trafiła do szpitala wskutek zatrucia tlenkiem węgla. Do zdarzenia doszło w nocy z piątku na sobotę w jedym z budynków przy ulicy Bursztynowej w Kartuzach.

W piątek około godziny 23.15 dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Kartuzach otrzymał zgłoszenie o wydobywaniu się tlenky węgla jednym z mieszkań budynku wielorodzinnego przy ulicy Bursztynowej w Kartuzach. Po przybyciu na miejsce zastano jedną osobę nieprzytomną, którą znajdowała się pod opieką zespołu ratownictwa medycznego.

Strażacy za pomocą mierników tlenku węgla potwierdzili obecność czadu. Najprawdopodobniej wydobywał się on z piecyka gazowego. Działania strażaków polegały na przewietrzeniu mieszkania.

Strażacy po raz kolejny przypominają, jak w prosty sposób zapobiec zatruciom czadem.

Należy tylko stosować podstawowe zasady bezpieczeństwa prawidłowego użytkowania urządzeń grzewczych. Należy dokonywać okresowych przeglądów i czyścić przewody kominowe oraz instalację wentylacyjną. W żadnym wypadku nie należy zasłaniać kratek wentylacyjnych i otworów nawiewnych, a przy instalacji urządzeń i systemów grzewczych oraz ich naprawie warto korzystać z usług wykwalifikowanej osoby.

- Użytkujmy tylko sprawnie techniczne urządzenia grzewcze i zapewniajmy odpowiednią wymianę powietrza w pomieszczeniach, w których odbywa się proces spalania - apeluje straż pożarna, która zachęca także do montowania czujników czadu i dymu.

Czujnik ten nie wymaga stosowania żadnej instalacji. Cały jego montaż polega na podwieszeniu go na suficie i zamontowaniu baterii. Czujnik ten w przypadku przekroczenia stężenia substancji, na którą czujnik jest nastawiony, wydaje donośny dźwięk. Jest on wstanie nawet wyrwać nas ze snu, co może uratować nam życie.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.