Goręczyno. Międzypokoleniowe warsztaty kulinarne prowadzone w języku kaszubskim

wtorek, 4 grudnia 2018 r., 12:35
fot. nadesłane

W sobotę w Szkole Podstawowej im. Ziemi Kaszubskiej w Goręczynie odbyły się pierwsze warsztaty kulinarne prowadzone w języku kaszubskim.

Podczas zajęć uczestnicy, którzy zgłosili się do udziału w warsztatach poznawali tajniki języka i kuchni kaszubskiej. Na lekcji przede wszystkim poznawali zasób słów i zwrotów niezbędnych podczas gotowania. W dalszej części spotkania zostały wytypowane trzy grupy, z których każda miała za zadanie przygotować danie główne wraz z deserem. Głównym składnikiem podczas tych warsztatów była kaczka i jabłko.

Grupa żółta pod przewodnictwem pań Hani i Marysi wykonała pieczoną kaczkę w kawałkach z sosem śliwkowym, która została podana z własnoręcznie zrobionymi kluseczkami i buraczkami. Zaś na deser zaserwowano ryż zapiekany z jabłkami.

Grupa niebieska nad, którą czuwały panie Bogusia i Aldona podały pieczoną pierś z kaczki z zapiekanymi ziemniakami oraz z sosem żurawinowo - czosnkowym. Jeżeli chodzi o deser to przygotowano pieczone jabłka z cukrem.

Z kolei drużyna czerwona z pomocą pań Grażyny i Basi zaserwowała pieczoną kaczkę w sosie własnym z jabłkami, podaną z czerwoną kapustą i ziemniakami z wody. Z kolei na deser drużyna czerwona upiekła wyśmienitą szarlotkę.

Podczas przygotowywania potraw młodzi kucharze mieli za zadanie porozumiewać się za pomocą słówek poznanych podczas lekcji języka kaszubskiego. Młodszym uczestnikom zostały zorganizowane zajęcia animacyjno - taneczne.

Spotkanie zakończono wspólną biesiadą, na której można było degustować przygotowane potrawy. Smakowite dania zostały uwiecznione przez profesjonalnego fotografa. Finałem warsztatów będzie wydanie publikacji w języku kaszubsko - polskim z wypracowanymi na warsztatach przepisami powstałymi w ramach całego cyklu spotkań.

Na zakończenie każdemu uczestnikowi wręczono dyplom oraz drobny upominek.

Kolejne warsztaty odbędą się już 12 stycznia 2019 r. w Ramlejach, następne 26 stycznia 2019 w Ostrzycach oraz 9 lutego 2019 r. w Sławkach.
Wszelkie informacje na temat udziału w warsztatach są dostępne na profilu facebookowym Koła Gospodyń Wiejskich w Sławkach oraz na stronie Urzędu Gminy Somonino www.somonino.pl

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.