Gmina Stężyca już z budżetem 2019. Będzie z nadwyżką

wtorek, 4 grudnia 2018 r., 14:56
fot. AL

Dochody na poziomie około 70 mln zł, wydatki oscylujące w granicach 69 mln zł i nadwyżka w wysokości około 1 mln zł - tak w wielkim skrócie kształtuje się przyszłoroczny plan finansowy gminy Stężyca. Na inwestycje samorząd zamierza przeznaczyć ponad 8 mln zł. Za takim budżetem radni opowiedzieli się jednogłośnie.

Podczas wtorkowej sesji stężyccy radni pochylili się nad jedną z ważniejszych uchwał w ciągu roku, a mianowicie uchwaleniem planu finansowego samorządu. W przyszłym roku dochody gminy Stężyca mają osiągnąć 70 mln zł, natomiast wydatki około 69 mln zł. Planuje się także wypracowanie nadwyżki budżetowej w wysokości około 1 mln zł.

- Wiadomo, że główne wydatki w budżecie to pomoc społeczna, edukacja, inwestycje. Przy prognozowaniu budżetu staraliśmy się utrzymać wydatki na poziomie 2018 roku, z tym że założenia muszą być większe w przypadku wynagrodzenia nauczycieli. Przez trzy podwyżki nauczycielskie system wynagrodzenia wzrośnie o 2,8 mln zł - mówił wójt gminy Stężyca Tomasz Brzoskowski.

- Ten budżet jest bardzo stabilny. Nie powinno nas raczej nic zaskoczyć. W budżecie założyliśmy prawie 11 proc. na drogi, infrastrukturę drogową. Najważniejsze, że budżet generuje nadwyżkę i to całkiem niezłą. Jeśli ta tendencja będzie utrzymywała się w kolejnych latach, to będzie bardzo dobrze - dodawał.

Póki co na inwestycje gmina zamierza przeznaczyć ponad 8 mln zł. Wydatki majątkowe mają być jednak wyższe. Wśród najważniejszych przyszłorocznych zadań wymienia się przebudowę dwóch budynków w Kamienicy Szlacheckiej i Stężycy pod łącznie 11 mieszkań komunalnych. Na ten cel samorząd pozyskał dotację w wysokości 45 proc. z Krajowego Banku Gospodarczego. Ponadto w 2019 roku gmina przeznaczy 7,5 mln zł na budowę infrastruktury drogowej, w tym między innymi budowę drogi Żuromino-Nowa Wieś, Zgorzałe - Zamkowisko, czy drogę w kierunku Borowca. Powstaną też kolejne kilometry ścieżek rowerowych. Przyszły rok to również przygotowanie dokumentacji pod budowę hal sportowych w Kamienicy Szlacheckiej i Klukowej Hucie, biblioteki publicznej oraz remont wieży widokowej na Wieżycy. Kwotą około 1 mln zł samorząd uzupełni też budżet Gminnego Przedsiębiorstwa Komunalnego z przeznaczeniem na budowę sieci kanalizacyjnej.

- Projekty wieloletniej prognozy finansowej i budżetu były bardzo szczegółowo analizowane na komisji. Nie wniesiono żadnych uwag. Wiemy o tym, że budżet będzie modyfikowany, choćby o uzyskane dofinansowania, jak również wydatki, w tym szczególnie inwestycyjne. Opinia komisji budżetowej jest pozytywna. To jest bardzo dobry budżet - zaznaczał Jarosław Turzyński, przewodniczący komisji ds. budżetu.

Uchwała budżetowa została przyjęta jednogłośnie.

- Gratuluję panie wójcie jednogłośnego uchwalenia budżetu na rok 2019. Życzmy sobie realizacji tego założonego przyszłorocznego budżetu, a nawet i jeszcze więcej - komentował przewodniczący Rady Gminy Stężyca Stefan Literski.

- Budżet na pewno będzie większy po stronie dochodów - podsumował wójt Brzoskowski.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.